Práce na likvidácii následkov víchrice

Práce na spriechodňovaní značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku zdarne napredujú. Štátne lesy TANAPu včera spriechodnili zeleno značený turistický chodník v úseku Štrbské Pleso - Popradské pleso vedúci cez Trigan. Už len drobné úpravy povrchu chodníka dokončia na žlto značenom turistickom chodníku v úseku Starý Smokovec – Velická poľana a chodník bude v celom úseku bez problémov priechodný. Priechodný je už aj modro značený turistický chodník v úseku Biely Váh - Jamské pleso - Kriváň.

Stále nepriechodný je zeleno značený turistický chodník v úseku Štrbské Pleso – Tri studničky, žlto značený chodník v úseku Štrbské Pleso – Furkotská dolina a rovnako žlto značený chodník v úseku Štrbské Pleso – Mlynická dolina. Na Kriváň sa turisti nedostanú ani po zelenej značke v úseku Tri studničky – Grúnik – Kriváň.

Vzhľadom na spracovanie kalamitného dreva v blízkosti multifunkčného chodníka v úseku Smrekovec – Holá úboč Štátne lesy TANAPu turistom odporúčajú, aby kvôli vlastnej bezpečnosti volili inú spomedzi už priechodných turistických trás v Tatranskom národnom parku. Núdzovo priechodný je už aj červeno značený turistický chodník v Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku (PIENAP). Štátne lesy TANAPu odstránili z chodníka nánosy kamenia a kmene stromov. Peší turisti sa tak dostanú z Červeného Kláštora do Lesnice a späť takmer bez problémov. Cyklisti, turisti s detskými kočíkmi a návštevníci parku so zníženou schopnosťou pohybu si budú musieť ešte niekoľko dní počkať. Približne do polovice letnej turistickej sezóny nebude v Západných Tatrách priechodný úsek červeno značeného turistického chodníka vedúceho od horárne pod Bielou skalou na Bielu skalu.

S celoročnou uzáverou by mali turisti počítať aj na žlto značenom chodníku v úseku Zuberec – Pálenica. „Následky účinkov víchrice a vody v súčasnosti postupne pomáhame odstraňovať na všetkých turistických chodníkoch v pásme lesa v celom území Tatranského národného parku. Našou snahou je, aby ešte pred otvorením letnej turistickej sezóny boli chodníky priechodné aj vo vysokohorskom prostredí.V silách Štátnych lesov TANAPu však nie je spriechodniť tie úseky turistických chodníkov, ktoré vedú inými ako štátnymi pozemkami, pretože kalamitu tu spracúvajú vlastníci tunajších lesov a nie naša organizácia. Turistov a návštevníkov aj naďalej žiadame z dôvodu ich vlastnej bezpečnosti o rešpektovanie prípadných usmernení a zákazov a o trpezlivosť,“ dodáva Marián Šturcel, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Z chodníkov, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera, sú momentálne nepriechodné chodníky:

Červená: Rázcestie pod Jaloveckou – Podbanské,
Červená: Ždiar Tatra – Veľká Franková,
Modrá: Bobrovecká vápenica – sedlo Predúvratie,
Modrá: Ždiar Strednica – Magurské sedlo,
Modrá: Jezersko – Hrb,
Zelená: Štrbské Pleso – Biely Váh – Tri studničky,
Zelená: rázcestie na Tokarinách – Sivý vrch,
Zelená: Slodičovský vrch - Keheľ,
Žltá: Štrbské Pleso – Vodopád Skok,
Žltá: Jalovec – Bobrovecká dolina – Zuberec,
Žltá: rázcestie pod Žiarskou – Baranec – Plačlivô,
Žltá: Magurka – Osturňa – Lapšanka.

Zdroj: lesytanap.sk

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all