Belianske Tatry tvorí súvislý 14km dlhý vápencový hrebeň. Majú odlišný geologický podklad (vápence a dolomity) ako Vysoké Tatry a tým aj odlišný celkový vzhľad a tvar. V Belianskych Tatrách sú vyvinuté krasové útvary - jaskyne, priepasti, tiesňavy. Široké sedlo (1825m) rozdeľuje Belianske Tatry na dve časti. Pre západnú časť sú typické výrazné vrcholy Muráň (1889m), Havran (2151m) a Ždiarska vidla (2141m). Východná časť je charakteristická mierne zvlneným hrebeňom s najvyšším vrchom Hlúpy (2061m).

Jediná verejnosti prístupná jaskyňa v Tatrách je Belianska jaskyňa. Nachádza na severnom svahu Kobylieho vrchu (1108m) pri osade Tatranská Kotlina (760m).

Belianske Tatry sú prísne chránená rezervácia pod správou TANAPu a prístup je prísne obmedzený. Turisticky sú prístupné iba sezónne otvorená Monkova dolina, Dolina Siedmych prameňov, Zadné Meďodoly .

Pre Belianske Tatry sú typické zásadité pôdy na vápencovom podklade. Zásaditý typ pôdy ovplyvňuje výskyt typického rastlinstva ako sú jedle, buky a javory. V porovnaní s Vysokými Tatrami je tu oveľa väčší výskyt listnatých stromov. Na južných svahoch sú rozšírené klinčeky, vstavače, ostropysky a aj pre Belianske Tatry typický plesnivec alpínsky (Leontopodium alpinum).Havran a Ždiarska vidla zo Zadných Meďodolov
Hlúpy
Kopské sedlo zo Zadných Meďodolov
Kopské sedlo
Muráň z Poľany pod Muráňom
Pohľad na Belianske Tatry z Poľany pod Muráňom

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all