Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 
tematin_front Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

Na hrad Tematín sme sa chceli s rodinkou vybrať z Bezovca (Nová Lehota). Aspoň tak odporúčala moja mamka. Bol letný horúci deň 30.júla a nebi ani obláčika. Do googlackej navigácie som zadal Bezovec, manželka a decká do auta a poďho do Bezovca.

Až na mieste určenia som zistil, že google ako bod destinácie určil kopec Bezovec a my sme sa ocitli z opačnej strany ako sme pôvodne plánovali. Takže zabudni na modrú značku a je pred tebou nová výzva, cyklistický chodník – pešo. Síce dlhší ale poskytoval pomerne veľa tieňu pred poludňajším slnkom – a to sme ocenili.

Keď už sme s autom nemohli ďalej (na vrch Bezovec), zaparkovali sme. Neboli sme tam jediný, objavila sa tam ešte partia dôchodcov z Bánoviec. Vydali sme sa po cyklistickom, pomerne širokom chodníku. Stúpanie počas celého výstupu bolo mierne.

Pred páliacim slnkom sme boli pomerne často chránený tieňom, ktorý zabezpečovali stromy pozdĺž chodníka. Oproti pôvodne plánovanej zelenej značke sa cyklistický chodník pomerne často kľukatil a k nášmu cieľu sme sa blížili veľkou okľukou. Sporadicky sme stretli pár cyklistov, ale aj mŕtveho krtka, ktorý v strede chodníka robil tichého sprievodcu okoloidúcim.Cestu nám spestril odstavený buldozér, potešil sa hlavne najmenší Jurko, ktorý sa chcel silou mocou dostať do zavretej kabíny, ale aspoň ako cenu útechy sme mu urobili zopár fotiek kde pózuje na pásoch stroja.

na_tematin_01 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

na_tematin_02 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

na_tematin_03 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

Asi po hodine a pol sa nám konečne odhalila silueta Tematínu, vzdušnou čiarou sa zdal ešte dosť ďaleko (aj keď na navigácii sa už zdal na dosah), čo v deťoch vzbudilo veľkú vlnu nevôle, že musíme „ešte tak ďaleko“.

na_tematin_04 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

Konečne sme sa dostali na žltú značku – „rázcestie pod Tematínom“. Od rázcestia je to na hrad Tematín asi 400m, zo začiatku trochu strmší výstup. Konečne sa nám odhalila lúka, nad ktorou sa vypína pre Tematín typický bastión. Lúka s dreveným prístreškom sa priam ponúkala na občerstvenie, nuž sme neodolali. Oddych nám spestrili ešte traja roháči, ktorí si užívali obednú siestu na lavičkách obďaleč.

na_tematin_06 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

na_tematin_07 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

na_tematin_08 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

Po vstupe do hradiska sme si zakúpili vstup na hrad (1EUR/osoba). Na hrade panuje čulý stavebný ruch. O konzerváciu hradu sa od roku 2010 stará občianske združenie Hrad Tematín. A treba povedať, že veľmi úspešne. Pri vstupe do hradu si môžete pozrieť na tabuli chronológiu prác na hrade v priebehu rokov.

na_tematin_09 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

Hrad Tematín vznikol v polovici 13. storočia, pravdepodobne po jednom z mongolských vpádov v roku 1242. Hrad mal strážnu funkciu a spolu s Trenčianskym, Beckovským a Čachtickým hradom chránili Považie. S nadmorskou výškou 564m je jedným z najvyššie položených hradov na Slovensku.

na_tematin_10 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

na_tematin_11 Na Tematín po cyklistickej trase | Blog

Pre návrat k autu sme sa z Tematínu rozhodli ísť po žltej značke. Ako sme prechádzali lesom, po pravej strane z jedného vysokého ihličnatého stromu sa ozývalo hlasné cvrlikanie. Svrčkovia to neboli a naše vytrénované uši (z Chorvátska) nám signalizovali, že by to mohli byť cikády. Ale cikády na Slovensku, to som ešte nepočul. Keď už sme boli doma, tak nám to nedalo a manželka zistila, že už pred viacerými rokmi práve v okolí Tematínu sa vyskytujú cikády.

Cestou nadol nám ešte cestu skrížila jedna pekná urastená asi meter a pol dlhá užovka hnedá, ktorá sa hneď schovala do zelene popri ceste. Žltá značka nás doviedla až k Hrádockej ceste. Tam už som rodinu nechal odpočívať v tieni stromov a ja som sa svižným tempom vybral po ceste k aute ešte asi 3 km.

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all