Vyhľadaj hrad, zámok, zrúcaninu
Hrady a zámky
Hrad Šomoška
- Podrobnosti
- Návštevy: 18511

Hrad Šomoška je zrúcanina hradu. Nachádza sa 10 km južne od Fiľakova, takmer na slovensko – maďarskej štátnej hranice. Hrad nesie meno maďarskej obce Somoskő, nad ktorou sa vypína. Hrad vznikol na prelome 13. a 14. storočia v čase vpádov Tatárov na slovenské územie.
Hrad Šomoška, Šiatorská Bukovinka, GPS: 48.171359, 19.857153
História
Hrad vznikol po ústupe Tatárov na prelome 13 a 14 storočia, kedy sa pristúpilo k hromadnému budovaniu kamenných hradov. Prvými majiteľmi hradu bol rod Kačičovcov, Illéšovská vetva. Na začiatku 14. storočia sa majitelia hradu pridali na starnu Mateja Čáka, ktorého vojská v tom čase pustošili majetky kráľa Karola Róberta. Po víťazstve kráľa Karola Roberta, kráľ hrad daroval v roku 1323 svojmu vernému prívržencovi Tomášovi Szécsényimu. V roku 1461 rod Szécsényiovcov vymrel po meči. Hrad Šomoška prešiel do majetku rodu Lošonciovcom.
V polovici 16. storočia, v čase tureckých výpadov hrad úspešne odoláva tureckým nájazdom. Napriek tomu, že neďaleké hrady Filakovo a Šalgó boli obsadené Turkami, hrad Šomoška úspešne odoláva celých 20 rokov tureckým pokusom o dobytie. V tom čase posádku hradu tvorilo 50 pešiakov, 40 husárov a 10 delostrelcov. Hrad padol do rúk turkom až v roku 1576. Oslobodenie prišlo v roku 1593 pod vedením Valentína Prepoštváryho, ktorý oslobodil aj hrady vo Fiľakove a Šalogove. Po oslobodení prišlo k zväčšeniu obytných priestorov a k stavbe predsunutej polygonálnej delostreleckej plošiny.
Po vypuknutí stavovského povstania Františka II. Rákociho v roku 1703 sa majitelia hradu Forgáčovci pridali na stranu vzbúrencov. Po potlačení povstania v roku 1709 príde rod Forgáčovcov o hrad aj majetky. Odvetedy hrad chátral. Hrad pred skazou zachránila čiastočná rekonštrukcia a rozsiahla konzervácia v roku 1972.
Ako hrad vyzeral
Hrad Šomoška je postavený z čadičových kvádrov, ktoré sa ťažili priamo na hradnom kopci. To ako vyzeral hrad vo svojich počiatkoch nie je jasné. Základy boli trojuholníkového pôdorysu. V stredoveku sa hrad rozrástol o gotický palác na východe a o vstupnú vežu. V 16. storočí bol hrad rozšírený o dve delové bašty, barbakan a dve budovy na severnej a južnej strane.
Prístup
Na hrad vedie značený turistický chodník z obce Šiatorská Bukovinka. Výstup trvá asi 40 minút. Pri výlete si nenechajte ujsť kamenný vodopád, ktorý sa nachádza pod hradom. Na hrad sa platí symbolické vstupné.