Dedinky (795 m) – obec a turistické stredisko v Slovenskom raji, východisko pre väčšinu túr do jeho južnej časti. Obec vznikla v roku 1933 spojením obcí Imrichovce a Štefanovce. Leží v údolí rieky Hnilec priamo na brehu vodnej nádrže Palcmanská Maša. Zo severnej strany sa nad Dedinkami vypína Gačovská skala, ktorá je výbornou rozhľadňou a patrí k juhozápadnému okraju planiny Geravy.

Nachádzajú sa tu viaceré hotely, ubytovacie zariadenia, stravovacie zariadenia, kostol, chatová osada aj záchranná stanica Horskej služby (neďaleko hotela Priehrada). V lete je obľúbený relax pri Palcmanskej Maši, (kúpanie, vodné športy), aj splav rieky Hnilec v NPR Stratená. Nachádza sa tu požičovňa člnov, vodných bicyklov a športových potrieb. Rybolov je povolený v Palcmanskej Maši a rieke Hnilec, je to druhý najväčší pstruhový revír na Slovensku. V zime je možno využiť lyžiarske vleky priamo v Dedinkách (alebo v okolitých strediskách), všetky sú určené pre nenáročných lyžiarov, alebo spoznávať okolie na bežkách. V minulosti (do roku 2009) premávala z Dediniek na Geravy sedačková lanovka, ktorá je teraz pre technické problémy odstavená.

Stredisko Dedinky je východiskom pre pešie túry: Zejmarská roklina, Okrúhla jama, Geravy, NPR Stratená, Havrania skala, Občasný prameň. Cez Gačovskú skalu vedie sprievodcovský chodník, kde je pohyb turistov dovolený len v doprovode horských sprievodcov.Výborné podmienky sú tu aj pre cykloturistiku, je tu hustá sieť asfaltových i lesných ciest a terén ponúka trasy rôznej obtiažnosti pre rekreačných cyklistov i profesionálov. Známa trasa vedie po pravom brehu Palcmanskej Maše.

Každoročne strediská Dedinky – Mlynky organizujú viaceré cyklomaratóny či športové podujatia.Prístup do strediska Dedinky:

  • Autobusom  - leží na trasách Poprad – Rožňava, Dobšiná – Mlynky a Spišská Nová Ves – Dobšiná
  • Vlakom - železničná stanica v obci Dedinky leží na trati ŽSR 173 Červená Skala - Margecany a je aj rýchlikovou zastávkou pre rýchliky R 810 a R 811 Horehronec (Bratislava - Košice)
  • Autom – zo západu – od Telgártu smerom na Stratenú a Mlynky, z juhu – od Rožňavy smerom na Dobšinú a Mlynky, z východu – od Spišskej Novej Vsi na Mlynky 

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all