Kláštorisko (744 m) – je turistické stredisko v severnej časti Slovenského raja na severovýchodnom okraji planiny Glac. Je súčasne významnou archeologickou lokalitou, nachádzajú sa tu ruiny kartuziánskeho kláštora zo 14.storočia, najstaršej pamiatky svojho druhu na Slovensku.
Archeologické nálezy poukazujú na skoré osídlenie tohto tiesňavami a hlbokými dolinami chráneného miesta – už v 11.-12.storočí pred n.l. (mladšia doba kamenná) tu ľud lužickej kultúry postavil opevnené hradisko. Neskôr – v čase tureckých vpádov v 13. storočí poskytovalo ochranu obyvateľom Spiša z blízkych obcí a dostalo názov Lapis refugii - Skala útočišťa. Preto bol na tomto mieste na konci 13. storočia založený kartuziánsky kláštor, od ktorého je odvodené aj súčasné pomenovanie. Kláštor bol v nasledujúcich obdobiach viackrát vyplienený a úplne opustený zostal v roku 1563. V súčasnosti sa ruiny tejto jedinečnej pamiatky rekonštruujú, koncom augusta pri príležitosti Dňa slovenských hôr sa na Kláštorisku koná slávnosť a sv. omša. Blízko pôvodnej kaplnky bol založený symbolický cintorín obetí Slovenského raja, kde sú vystavené drevorezby mladých umelcov zo Spiša.
Kláštorisko je jediné turistické stredisko ležiace vo vnútri Slovenského raja. Prvé turistické útulne tu boli postavené v 20. rokoch minulého storočia. V súčasnosti poskytuje ubytovacie aj stravovacie služby, nachádza sa tu aj záchranná stanica Horskej služby. Prístup je možný len peši z Podlesku, Čingova, Letanovského mlyna, alebo z iných častí Slovenského raja. Kláštorisko je obľúbeným cieľom aj východiskovým bodom pre spoznávanie romantických dolín a tiesňav (Suchá Belá, Kyseľ, Prielom Hornádu, Kláštorská roklina) a uzlom navrhovaných turistických trás.