Tiesňava Kyseľ, nachádzajúca sa na východnom okraji planiny Glac medzi hrebeňmi Pircu a Čertovej sihote,v strednej časti Slovenského raja. Má dĺžku 1,5 km a prevýšenie viac ako 180 m. Objavená bola pomerne neskoro - až v roku 1900 a v roku 1907 sa prvýkrát podarilo ju preliezť Kazimírovi Kozlovskému.
V roku 1925 sem pracovníci rušňového depa v Spišskej novej Vsi namontovali rebríky a mostíky. Úplne sprístupnená pre turistov bola až v roku 1975 a žiaľ už v roku 1976 pri jej ústí do Bieleho potoka vypukol rozsiahly požiar, ktorý zničil vyše 30 ha lesa.
Pre nebezpečenstvo padania skál a obhorených stromov bola tiesňava pre turistov uzavretá, rebríky demontované a sprístupnená bola náhradná trasa nezničenou časťou (po žltej značke). Znova sprístupnená pre turistov bola v roku 1997 po modrej značke. Preteká ňou rovnomenný potok Kyseľ, priechod je možný proti toku potoka smerom hore. Na rázcestí Kyseľ-rázcestie (735m n.m.) sa zlievajú potoky Veľký a Malý Kyseľ, ktoré tečú rovnomennými tiesňavami.
Malý Kyseľ - dĺžka 1,75 km, prevýšenie 224m, vodopády Malý vodopád (7 m), Machový vodopád (8 m), najvyšší bod 959 m n. m.
Veľký Kyseľ - dĺžka 1,75 km, prevýšenie 269m, vodopády Pawlasov vodopád (5,5 m), Vodopád ochrancov prírody (10 m), Bariérový vodopád (10 m), Bočný bariérový vodopád (17 m), najvyšší bod 1 004 m n. m.
Všetky uvedené tiesňavy sú prístupné len smerom hore. Tiesňava Kyseľ tvorí spolu s Veľkým a Malým Kyseľom, Sokoľou dolinou a časťou doliny Bieleho potoka NPR Kyseľ.
Turistika
Ak sa chcete vybrať tiesňavou Veľký Kyseľ tu nájdete popis trasy:
- [Z Kláštorisko - Veľký Kyseľ - Klauzuly], stredne náročná, poldenná túra s prevýšením 425m