6-sposobov-ako-si-co-najlepsie-uzit-vas-vikendovy-vylet-1 6 spôsobov, ako si čo najlepšie užiť váš víkendový výlet | Tipy a rady

Sponzorovaný článok Za posledné desaťročie si čoraz viac ľudí pridáva medzi svoje cestovateľské zážitky i neplánované víkendové výlety alias „city breaks“. So zvyšujúcim sa počtom mestských destinácií, ktoré vyvíjajú spoločné úsilie na prilákanie turistov, sa zdá, že tento trend bude ešte nejaký čas pokračovať.

Týždeň alebo dva na slnkom zaliatej pláži často znamená príležitosť oddýchnuť si. Víkendový výlet v meste bude vždy pravdepodobne oveľa hektickejší, ale rozhodne môžete zažiť rovnako veľa, za omnoho menej peňazí. Ako teda zo city breaku vyťažiť maximum?

Vyberte si vhodnú destináciu

City breaky sú veľmi obľúbené pretože sú cenovo dostupné. Môžete vidieť veľa fantastických miest, a to iba za pár hodín. Vybrať si tú správnu destináciu však nie je jednoduchá záležitosť. Aj s pomocou tipov z cestovateľských stránok a blogov môže stále byť ťažké vybrať si, aké mesto navštíviť. Aj keď všetky mestá majú čo ponúknuť, niektoré z nich sú zaujímavejšou voľbou na víkendový oddych v meste ako iné. Rozhodne zvážte mestá ako Rím, Paríž, Amsterdam, Berlín, alebo Praha. Dobrou praxou je ale tiež vybrať si najskôr nejaký let a dátum, a nechať voľbu destinácie na osude. Tak sa vám podarí kúpiť lacné letenky, urobiť si výlet, a zvyšok rozpočtu si užiť v danej destinácii, nech už je to kdekoľvek.

6 sposobov ako si co najlepsie uzit vas vikendovy vylet 2

Ubytovanie si rezervujte v centre a ideálne vopredAk máte na preskúmanie mesta len pár dní, vaše ubytovanie by malo byť v centre mesta. Aj keď je to samozrejmé, môžu vás zlákať lacné hotely a apartmány na okraji mesta – najmä ak máte obmedzený rozpočet. Na cene záleží, ale pokiaľ vám bude cesta do mesta každý deň trvať hodinu, stratíte za dva dni až štyri hodiny drahocenného času, ktorý môžete venovať skúmaniu múzeí alebo prechádzke. Ak sa už rozhodnete zostať mimo centra, uistite sa, že máte blízko zastávky verejnej dopravy, a cesta k vašim bodom záujmu netrvá dlhšie ako 30 minút.

Pokiaľ chcete na ubytovaní ušetriť, prípadne vám príde ubytovanie v centre drahé, nájdite a rezervujte si ho vopred. Vtedy bude hotel rozhodne lacnejší, a možno budete mať i šťastie, a dostanete za vašu skorú rezerváciu zľavu. Dnes už sa dajú všetky rezervácie ubytovania stornovať, a preto sa nemusíte vôbec báť, že by ste prišli o peniaze.

Vyberte si vopred reštaurácie, kaviarne aj atrakcie

Víkend, aj keď predĺžený, vám nedáva veľa času na to, aby ste vo vašej destinácii niečo hľadali za pochodu. Pokiaľ teda radi pijete dobrú kávu, obedujete a večeriate v dobre hodnotených reštauráciách, prípadne chcete vidieť nejaké konkrétne budovy alebo múzeá, vyhľadajte si ich vopred a naplánujte si vašu dennú trasu. Pozrite si návrhy na reštaurácie a označte si atrakcie, ktoré chcete vidieť. Pri plánovaní vášho dňa vám pomôžu napríklad Google Mapy, kde si môžete všetky pre vás zaujímavé miesta zaznačiť. Nech tak už budete kdekoľvek, môžete sa pozrieť, či je vo vašom okolí niečo, čo vás zaujíma, a nestrácať v tom okamihu čas zbytočným hľadaním. Oplatí sa to najmä vtedy, ak ste napríklad vegán alebo vegetarián, prípadne často hľadáte napríklad bezlepkové pekárne či reštaurácie.

6 sposobov ako si co najlepsie uzit vas vikendovy vylet 2

Vstupenky na podujatia a atrakcie si kúpte vopred

Keď máte málo času, určite nechcete stáť v rade na lístky. Či už sa rozhodnete pre turistickú mestskú kartu alebo si len jednoducho rezervujete lístky na atrakcie vopred. Pravdepodobne budete na mieste radi, že ste to urobili. Väčšina miest ponúka nejaký druh turistickej karty, ktorá vám umožní kúpiť si lístky so zľavou, alebo vám dokonca zaručí vstup na niektoré atrakcie úplne zdarma.

Vydajte sa na tour – autobusom, vlakom alebo pešo

Chcete zabiť dve muchy jednou ranou? Kúpte si lístky na hop on-hop off autobus alebo sa zúčastnite peších prehliadok po meste, ktoré sú zvyčajne vedené miestnymi obyvateľmi. Tí poznajú mesto ako vlastnú dlaň, takže nielen že uvidíte viac z mesta ako zvyčajne, ale tiež sa dozviete o danej destinácii viac informácii priamo od miestnych.

Väčšina miest ponúka tiež bezplatné pešie tours (hoci sa odporúča dobrovoľný dar pre sprievodcu). Za poplatok môžete absolvovať aj hlbšie špecializované výklady alebo autobusové zájazdy. Vďaka týmto organizovaným skupinám si budete môcť byť istí, že v danom meste uvidíte všetko, čo sa oplatí vidieť.

Cestujte len s príručnou batožinou

Môže vás lákať vziať si so sebou veľký kufor, avšak verte nám, na víkendový výlet je to úplne zbytočné. S malým kufrom, ktorý si môžete vziať ako príručnú batožinu, ušetríte na letenke. Môžete si preto vďaka tomu vybrať aj zaujímavejšie a drahšie destinácie – vyskúšajte napríklad vyhľadať letenky Dubaj a porovnajte ich s letenkou kamkoľvek v Európe, ku ktorej si pridáte jednu podpalubnú batožinu. Zrazu si uvedomíte, že je prekvapujúce, ako málo potrebujete na prežitie.

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all