ako_si_uzit_tatry_front Ako si užiť Tatry aj mimo zimy? | Tipy a rady

Ak nemáte radi davy a tlačenice, ale páčia sa vám veľhory, potom budú pre vás naše Tatry ideálne mimo najväčšej turistickej sezóny počas zimy. V zime totiž naše veľhory navštevujú najmä lyžiari, kým v iných ročných obdobiach je krásna tatranská príroda vhodná pre turistiku či túry. Niet teda divu, že záujem o Vysoké Tatry aj mimo sezóny kontinuálne rastie. Čoraz viac ľudí sa rozhoduje stráviť dovolenku na Slovensku a ak chcú ísť do hôr, je naše majestátne pohorie jasnou voľbou. Poďme si teda ukázať, kam do Tatier na hory a ako si ich užiť aj v čase, keď sa nedá lyžovať.

Horské túry vo Vysokých Tatrách

Ako prvé sa natískajú horské túry po rôznych trasách, vedúcimi cez Tatry a ich okolie. V prvom rade si vždy všímajte náročnosť trasy a tomu odpovedajúce vybavenie, pretože aj v tomto prípade samozrejme platí, že zdravie a bezpečnosť sú na prvom mieste. Čo sa týka trás, tak absolútnou klasikou je výstup na Kriváň. Niekoľkohodinový výstup bude odmenený nádherným výhľadom, o ktorom nemá zmysel písať, ale treba ho zažiť. Ďalšou obľúbenou trasou je výstup na horskú chatu Rysy, kam sa dostanete zo Štrbského plesa cez Popradské pleso. Rysy sú najvyššie položenou chatou na Slovensku a tomu zodpovedá aj vysoký záujem turistov počas sezóny. Pokiaľ teda nemáte až tak radi davy, je lepšie zvoliť si termín počas týždňa.

Okrem týchto ´tradičných´ cieľov je tu aj jeden, ktorý možno nebýva na prvom mieste v sprievodcovi, no ak máte radi dych-berúce výhľady, mali by ste ho zaradiť do vášho itinerára. Hovoríme o túre na Slavkovský štít, kam sa dostanete po turistickej značke zo Starého Smokovca. Výstup na Slavkovský štít možno niekomu príde trochu jednotvárny, no výsledok a nádherný výhľad do okolia rozhodne stoja za tú námahu i úsilie. V každom prípade, pre úspešné naplánovanie dovolenky v Tatrách je fajn si vopred vybrať také ubytovanie, ktoré bude mať aj určitým spôsobom strategickú polohu v dostupnosti vašich cieľov. O ubytovanie v Tatrách nie je núdza, vždy nájdete to čo práve hľadáte. A nezabudnite ani na potrebné vybavenie. Na horské túry potrebujete v závislosti od náročnosti pevnú obuv, nepremokavé oblečenie, či dokonca turistické palice alebo iné pomôcky. Keďže sa jedná o niekoľkohodinové výstupy, majte pri sebe dostatok jedla i vody. Pred túrami je preto fajn pozrieť si vaky na chrbát, aby ste sa dokonale pripravili na všetko, čo vás môže v horách stretnúť.

Nenáročné túry a prechádzky v Tatrách

Ak máte malé deti alebo nemáte zdravotné predispozície na dlhé horské túry, určite oceníte aj ´klasické´ prechádzky po Tatrách. Možností je fakt veľa, uvedieme aspoň niekoľko tipov. Absolútnou klasikou je Štrbské pleso, kam sa dostanete veľmi jednoducho zubačkou zo Štrby. Prechádzka okolo Štrbského plesa s výhľadom na žiaľ už nepoužívaný skokanský mostík a okolité hory jednoducho nezovšednie. Výletom pre celú rodinu je zase cesta z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, kam sa dostanete pohodlne lanovkou, čo je tiež zážitok sám o sebe. Zo Skalnatého plesa môžete využiť lanovku na Lomnický štít, no upozorňujeme, že vzhľadom na vysoký dopyt je potrebné si miesta na lanovke rezervovať v časovom predstihu. Toto všetko sú miesta, kde je veľa turistov celoročne. Ak máte radšej súkromie, skúste napríklad útulnú Tatranskú kotlinu, v ktorej nájdete aj historickú obec Lendak.

Relax v teplej vode

A možno sa vám popri túrach či prechádzkach bude chcieť počas dovolenky v Tatrách radšej vyblázniť sa v bazéne, tobogane, či relaxovať v teplej vode. Nielen tieto predstavy splní akvapark v Poprade, ktorý je výborne dostupný a obľúbený medzi turistami. Ak plánujete v Aquacity Poprad stráviť väčšinu dovolenky, nájdite si ubytovanie blízko. Priamo aquapark Aquacity Poprad ubytovanie v areáli neponúka, nájdete však množstvo apartmánov či hotelov v okolí.

Zdroj obrázku: zedspider / Shutterstock.comTip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all