medved Čo robiť pri strete s medveďom? | Tipy a rady

Útoky medveďov sú v posledných týždňoch skloňovanou tematikou. Takmer každý deň čítame správy o strete človeka s medveďom, či už v blízkosti ľudských obydlí, priamo v meste či dedine, alebo pri prechádzke v lese. Medvede čoraz častejšie vychádzajú z lesov a strácajú na plachosti. Keďže stret s medveďom predstavuje obrovské riziko pre človeka a jeho majetok, pozrime sa teda na to, čo je dôležité vedieť a ako sa zachovať v prípade, ak sa dostanete do tejto nebezpečnej situácie.

Najlepšia ochrana je prevencia

Čo je najlepšie pri urobiť pri strete s medveďom? Vyhnúť sa mu. Aj takto by mohla znieť najlepšia rada, ktorú vám môžeme poskytnúť. Je to tak, prevencia stretu s medveďom je rada nad zlato. Prevencia je jediná, ktorá vás dokáže ochrániť a pri ktorej nemusíte v strese loviť v spomienkach, čo máte robiť.

Hluk ako prevencia

Hluk je síce považovaný v určitých prípadoch za škodlivý a nevyvoláva práve dobré pocity, ale v tomto prípade môže zachrániť život. Je to tak. Ľudia, ktorí často chodia do lesa, kde sa môže vyskytnúť medveď, často so sebou nosia pomôcky, ktoré spôsobujú hluk. Ak ide partia ľudí, zvyknú hlasno vykrikovať, spievať alebo použiť píšťalku. Veľmi účinnými nástrojmi pri prevencii stretu s medveďom sú aj hlučné petardy. Na tie nedajú dopustiť aj profesionálni vojaci. Často sa preto môžete stretnúť v lese so zvukom výbuchu hlučných petárd, pomocou ktorýh dávajú ľudia vedieť divej zveri, že sa nachádzajú v lese a zver sa im tak vo svojom prirodzenom inštinkte vyhne. Bežne sa totiž zver od človeka drží ďalej - musí ho však zaregistrovať včas. Presne na toto slúžila hlučné pomôcky ako píšťalky či petardy a mali by ste si ich do lesa vziať tiež.

Sledujte stopy

Možno to bude znieť ako klišé, ale aj pri pohybe v lese zvýšte ostražitosť a sledujte stopy, ktoré nájdete. Nezabúdajte tiež na to, že medvede sú najaktívnejšie najmä v noci alebo ráno. Ak si budete všímať svoje okolie a znaky, ktoré by upozorňovali na prítomnosť medveďa, spolu s pomocou hlučných pomôcok, obmedzít emožný stret s medveďom na minimum.

Prečo medveď útočí?



Spravidla existujú dva dôvody, prečo medveď útočí:

1. prekvapíte ho - ak vstúpite na územie medveďa a čím bližšie k nemu sa objavíte bez toho, aby vás vopred zaregistroval, tým väčšia pravdepodobnosť je, že bude medveď reagovať v sebaobrane. Ešte horšie je, ak chráni svoje mláďatá alebo potravu, ktorú našiel. 

2. vyhľadáva potravu - medvede v snahe o získanie potravy schádzajú z hôr až k ľudským obydliam, kde hľadajú potravu v kontajneroch či v blízkosti domov. Takýto medveď, ktorý stratil plachosť a ide si za svojim cieľom, môže dokonca zaútočiť na stan alebo táborisko. Niekedy medvede útočia aj v snahe ukázať svoju dominanciu.

Čo robiť, ak spozorujete medveďa?

V tomto prípade by hluk vyvolal agresiu zvieraťa a prípadný útok. Základné pravidlo je - ticho a pokoj.

Prvým krokom pri  spozorovaní medveďa je identifikovať, aký má medveď zámer. Nemusíte byť na to psychoóg. Stačí, ak sa poobzeráte, či medveď niečo konzumuje, prípadne má pri sebe mláďatá a nachádza sa vo svojom prirodzenom prostredí. Z jeho pohybov vyčítate veľa. Dôležité je aj to, ako sa medveď správa a či sa k vám približuje.

Medveďa nespustite z očí

Ak vás medveď ešte nespozoroval, pomaly a hlavne v tichosti sa vzdiaľte. Stále však medveďa sledujte svojím zrakom,a by ste včas mohli zareagovať na zmeny v jeho správaní. 

Ak vás medveď spozoroval, v prvom rade zhodnoťte jeho správanie. Ak sa len pomaly približuje, prípadne stojí na zadných labách a nejaví známky agresie, zachovajte pokoj a identifikujte sa, že ste človek, a to tak, že sa mu budete v kľude prihovárať nízkym hlasom a pomaly mávať rukami nad hlavou. Pomaly sa snažte zväčšovať vzdialenosť medzi vami a medveďom tým, že budete ustupovať. Robte to však pomaly, aby ste nevyvolali v medveďovi obrannú reakciu. 

Ak sa medveď približuje k vám, no nejaví známky agresie, pokojne zostaňte stáť. Útoky sú v týchto prípadoch zaznamenané naozaj zriedka. Určite NEutekajte! Medveď je rýchlejší ako človek a útek by neznamenal nič dobré. Ani lezenie na strom nie je riešením, medveď totiž zvládne vyliezť aj na strom. 

Ak sa medveď probližuje k vám, pretože ste vstúpili do jeho územia a on má nutkanie ochrániť mláďatá alebo potravu, môže byť znepokojený a chcieť zaútočiť. Opäť zostaňte v pokoji. Nekričte a nič do medveďa nehádžte! To by iba vyprovokovalo jeho útok. Pri tomto stretnutí sa medveďovi nepozerajte do očí - ide o znak agresie, ktorý by ho mohol vyprovokovať. Namiesto toho sa mu prihovárajte pokojným hlasom a ak sa prestane pohybovať smerom k vám, pomaly a potichu sa začnite vzďaľovať. Neotáčajte sa mu pritom chrbtom! Pri tomto strete je najlepším riešením pomaly ustúpiť z teritória medveďa, na základe čoho sa najskôr upokojí. 

Nebuďte pre medveďa hrozbou

Ak sa medveď chystá zaútočiť, tesne pred útokom zastaví alebo zmení smer. Tak viete, že je pripravený útočiť. Ľahnite si na zem na brucho a hrajte mŕtveho. Chráňte si predovšetkým tvár - medvede pri obrane často útočia na tvár. Ak máte na chrbte ruksak, o to lepšie, bude vás chrániť pri útoku. V tejto polohe zostaňte až kým vás medveď prestane považovať za hrozbu. Vtedy zvyčajne odíde. 

Ak sa medveď približuje, no nie je to v rámci sebaobrany, môže ísť o zvedavosť alebo o stratu plachosti. Takýto medveď môže byť zvyknutý na prítomnosť ľudí a môže ju vyhľadávať. Opäť teda zachovajte pokoj, prihovárajte sa mu a ak to situácia dovolí, pomaly ustupujte. Často ide len o zvedavosť a k útoku v tomto prípade nedôjde. 

Ak medveď napadol stan alebo budovu - bráňte sa, ako len dokážete. Bojujte o svoj holý život, pretože tu nič iné nepomôže. 

Veríme však, že po prečítaní nášho článku sa pokúsite predovšetkým o prvú možnosť - a to prevenciu a tento adrenalín si radi odpustíte. Preto keď sa budete nabudúce chystať do lesa, vezmite si so sebou aj pomôcky, ktoré vydávajú hluk, alebo prípadne aj iný arzenál - ako dymovnice. Veď ak vás neprekvapí medveď, môžete si spestriť pobyt v lese aj hrou. 

Zdroj: www.medvede.sk

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all