trekingova_bunda_front Pánska trekingová bunda - ako si vybrať najlepšiu? | Tipy a rady

Každá výprava do hôr si vyžaduje príslušnú prípravu a kľúčovým prvkom výbavy je pánska trekingová bunda. Aká je najlepšia v zime, aká sa osvedčí počas teplých jarných či letných dní? Poradíme, ako si vybrať bundu do hôr, aby ste si mohli užívať pohodlie na trase bez ohľadu na počasie.

Každá výprava do hôr si vyžaduje príslušnú prípravu a kľúčovým prvkom výbavy je pánska trekingová bunda. Aká je najlepšia v zime, aká sa osvedčí počas teplých jarných či letných dní? Poradíme, ako si vybrať bundu do hôr, aby ste si mohli užívať pohodlie na trase bez ohľadu na počasie.

Ako si vybrať pánsku trekingovú bundu - 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať

Dážď, sneh, nárazový vietor, čoraz nižšie teploty - v horách môžeme čeliť akémukoľvek počasiu bez ohľadu na ročné obdobie, a preto je dôležité, aby sme pri finalizácii výbavy nezabudli na oblečenie vhodné do náročných podmienok. Najdôležitejším bodom na zozname je trekingová bunda. Pánska trekingová bunda by nemala len výborne sedieť a umožňovať slobodu pohybov, ale mala by tiež účinne chrániť pred zachladnutím, premočením či stratou tepla. Premýšľate, čím sa riadiť pri kúpe trekingovej bundy? Treba sa zamerať na nasledovné:

  • Prispôsobenie ročnému obdobiu - ľahšia, ale vodeodolná turistická bunda bude vhodná na leto. Teplejšia, robustnejšia sa osvedčí v zime.
  • Membrány a technológie - sú zodpovedné za vodeodolnosť, vetruvzdornosť a priepustnosť vrchného odevu - to sú kľúčové parametre ovplyvňujúce pohodlie nosenia.
  • Hmotnosť trekingovej bundy - čím ľahšia a kompaktnejšia bude, tým ľahšie bude nosiť ju mnoho hodín v i tak veľmi nabalenom plecniaku.
  • Vrecká a iné detaily - napr. skladacia kapucňa, vodotesný zips, sieťovinová podšívka. Praktické drobnosti môžu významne zvýšiť pohodlie nosenia.
  • Pohodlný strih a správne zvolená veľkosť - pánska trekingová bunda nemá len chrániť pred chladom, dažďom či snehom, ale tiež umožniť voľnosť pohybu pri aktivitách.

Softshell - ľahká pánska trekingová bunda, ktorá ochráni pred vetrom

Jednou z najobľúbenejších pánskych trekingových búnd je softshell. Ide o ľahký vrchný odev, ktorý chráni pred nárazovým vetrom a miernym dažďom. Osvedčí sa najmä počas teplejších dní: na jar, v lete a počas skorej jesene.

Vodotesná pánska trekingová bunda - akú si vybrať?Dôležitým prvkom trekingovej výbavy je vždy pánska trekingová bunda do dažďa s hydrofóbnou impregnáciou. Vďaka nej sa dá vyhnúť premočeniu počas náhlej búrky, preto si ju treba zbaliť do plecniaka.

trekningova bunda

Zimná pánska trekingová bunda - na akú vsadiť?

Úlohou zimnej trekingovej bundy je chrániť pred stratou tepla a premoknutím pri daždi či snežení a tiež odvádzať pot. Týmto požiadavkám ideálne vyhovujú hardshellové bundy s membránou Gore-tex alebo inou podobnou technológiou.

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all