chodnik_medvedi_rok Preskúmajte slovenskú divočinu s aplikáciou Lesmír | Tipy a rady

Máme pre vás tip, vďaka ktorému sa bežná turistika stane nezabudnuteľnou! Navštívte prírodu so sprievodcom priamo vo vašom mobile. S aplikáciou Lesmír v prírode uvidíte, ako žijú slovenské vlky, medvede, alebo ako funguje ekosystém lesa.

Sprievodca prírodou Lesmír

Mobilná aplikácia Lesmír je interaktívny sprievodca prírodou. V aplikácii nájdete náučné chodníky s rôznymi témami. Každý chodník vedie po konkrétnej trase v prírode a pozostáva z niekoľkých zastávok rozmiestnených po celej jeho dĺžke. Na každej zastávke vás čaká krátke video, v ktorom vám odborník vysvetlí, čo si na danom mieste môžete všimnúť. 

Aktuálne si môžete vybrať spomedzi siedmich chodníkov v Tatrách a troch v okolí Bratislavy.  

Chodník Medvedí rokFoto: Chodník Medvedí rok 

Ako používať aplikáciu Lesmír

  1. Aplikáciu si môžete bezplatne stiahnuť na Google Play alebo App Store.
  2. Po nainštalovaní si vyberiete chodník v aplikácii, ktorý chcete navštíviť a stiahnete si ho do mobilu. Je dôležité si chodník vopred stiahnuť, aby sa vám videá spustili aj na miestach, kde nie je dostatočne dobrý signál.
  3. Po nainštalovaní stačí prísť na prvú zastávku náučného chodníka a nechať sa sprevádzať. Aplikácia vás sama upozorní zvukovou notifikáciou na miestach, kde sa môžete dozvedieť niečo zaujímavé.

Chodník Po stopách vlkovFoto: Chodník Po stopách vlkov

Vesmír lesa

Lokalita: Jalovecká dolina
Náročnosť: 3/5
Dĺžka: 7 km
Čas: 3:30 hod. (cesta tam)
Stúpanie: 680 m

 Chodník Vesmír lesaFoto: Chodník Vesmír lesaLesmírny chodník Vesmír lesa vedie trasou z Bobroveckej Vápenice smerom na Salatín v Západných Tatrách. Aplikácia vám na chodníku ukáže, čo všetko je súčasťou lesného ekosystému a akú rolu v ňom hrajú napríklad baktérie a huby. Prostredníctvom náučných videí sa dozviete, čo je lesný internet a ako cez neho stromy komunikujú. Okrem toho vďaka množstvu kreslených animácií pochopíte, ako prebieha fotosyntéza a prečo je to jeden z najdôležitejších procesov na Zemi.

Medvedí rok

Lokalita: Bielovodská dolina
Náročnosť: 5/5
Dĺžka: 12 km
Čas: 4:30 hod. (cesta tam)
Stúpanie: 920 m

Chodník Medvedí rokFoto: Chodník Medvedí rok

Na chodníku Medvedí rok vám Lesmír odhalí prekvapivo mierumilovnú povahu najväčších šeliem našich lesov. Zistíte, ako medvede trávia čas v jednotlivých ročných obdobiach, kde sa zdržiavajú a čo sa deje v ich živote. Možno vás prekvapí, že až 90 % medvedieho jedálnička tvorí rastlinná potrava - bežne spásajú trávu, čučoriedky a brusnice. Na Lesmírnom chodníku sa dozviete aj to, ako sa správať pri rôznych typoch stretnutí s medveďom. Okrem toho vás Lesmír naučí spoznávať medvedie stopy, trus a ďalšie známky ich prítomnosti v prírode. 

Po stopách vlkov

Lokalita: Bobrovecká Vápenica - Sedlo Predúvratie
Náročnosť: 4/5
Dĺžka: 6,3 km 
Čas: 3:15 hod. (cesta tam)
Stúpanie: 951 m

Chodník Po stopách vlkovFoto: Chodník po stopách vlkov

Na chodníku Po stopách vlkov vás Lesmír prevedieme teritóriom vlčej svorky - miestami, kde vlky skutočne žijú a lovia. Nemusíte sa však báť, že ich tu stretnete - vlky sú veľmi plaché. S Lesmírom sa na chodníku dozviete, v čom sú nám vlky podobné, akú majú úlohu v prírode, ako lovia, aj prečo je stretnutie s nimi také vzácne. Okrem toho sa naučíte rozpoznávať vlčie stopy a trus, ktoré takmer určite nájdete na hrebeni Babiek.

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all