Sponzorovaný článok Plánujete si výlet do prírody, zbieranie hríbov, prechádzku lesom, výstupy na krásne slovenské vrcholy pre tie dych berúce výhľady alebo len chcete vystúpiť z pracovnej rutiny a mestského života, prostredníctvom prespania niekde v krásnej a tichej doline? Na zabezpečenie kvalitného zážitku budete potrebovať dobrú spoločnosť (ale príroda má svoje čaro, aj keď ste osamote).
Okrem toho netreba zabudnúť na základné turistické doplnky, ako jedlo, vodu, spací vak a podobne. V nasledujúcom článku sa pozrieme na viac pokročilé nástroje na turistiku, ktoré vám môžu zlepšiť celkový zážitok z takejto aktivity.
Čo to tam je v diaľke? Ďalekohľady na turistiku
Asi nikoho neprekvapí, že, ako prvý tip na turistiku uvádzame ďalekohľady. Práve vďaka tomuto nástroju budete schopní sledovať rôzne vzdialené prírodné objekty. Čo je však ešte zaujímavejšie, je možnosť sledovania divokej zvery, ktorej je v našich horách hojne. Vezmite si napríklad také vtáctvo, ktoré sa vo väčšine príležitostí nachádza vo vysokej vzdialenosti, kde bežné ľudské oko nedokáže rozpoznať detaily (v niektorých prípadoch ani to, o aký typ vtáka v danom momente ide). Taktiež sa môže stať, že práve vychádzate z hory alebo sa nachádzate na vrchole a zrazu zbadáte v diaľke utekať stádo jeleňov? Sŕn? Danielov? S ďalekohľadom už viac nemusíte hádať.
V závislosti od náročnosti terénu, na ktorom budete realizovať vašu turistiku, je vhodné zvážiť aj hmotnostné parametre jednotlivých ďalekohľadov, avšak ani zďaleka sa nejedná o ten najpodstatnejší prvok pri rozhodovaní. Tri najdôležitejšie parametre pri ďalekohľadoch predstavujú zväčšenie (zlatou strednou cestou pre bežnú turistiku sú ďalekohľady s 8x zväčšením), zorné pole (časť viditeľná oboma očami) a svetelnosť (jasnosť obrazu).
V prírode aj po zotmení? Nočné videnie na turistiku
V podvečerných hodinách ste sa rozhodli na výlet do prírody či sa zotmelo a práve si v lese opekáte alebo už oddychujete vo vašom spacom vaku niekde pri studničke a zrazu započujete neidentifikovateľný zvuk vo vašom okolí. V danom momente ani nedokážete rozpoznať či sa jednalo o človeka, zviera alebo len vietor, či nejaký iný prírodný jav. Vonku je šero a vy nevidíte ani na krok, nie to ešte niekam do diaľky. Práve v takomto momente príde vhod nočné videnie. Poľovníci, ale aj bežní milovníci divokej zvery, radi volia alternatívy v podobe optických/elektro optických zariadení, ktoré im pomáhajú pozorovať zvieratá, ktoré žijú/lovia najmä za tmy (sovy, diviaky). Práve nočné videnie Pulsar, patrí k takýmto nástrojom, ktoré vám okrem tradičného pozorovania, umožňujú taktiež realizovať nočné fotografie a videozáznamy. Pokiaľ, teda narazíte na nejakú zver, aspoň si budete môcť tento zážitok zvečniť a následne sa s ním prostredníctvom zachytených médií podeliť aj s vašimi priateľmi a rodinou. Kým nočné videnie sprostredkuje viditeľnosť v noci za pomoci zhromažďovania zostatkového svetla, termokamera zhromažďuje svetlo infračervené. Vzhľadom na to, že ľudia a zvieratá či iné predmety produkujú rôzne hodnoty infračerveného žiarenia, nebude pre vás žiadnym problémom rozpoznať, čo sa vo vašom okolí práve nachádza.
Iba turistika, nemusí byť "iba" turistikou, ale naopak úžasným zážitkom, a to práve s kvalitnými produktami do očarujúcej slovenskej prírody od predajcu Ibo!