Vyhľadaj túru
Malé Karpaty
Čertov kopec (752 m)
Hoci je Čertov kopec tretí najvyšší vrch v Malých Karpatoch, neposkytuje žiadne výhľady. Jeho vrchol pokrýva hustý listnatý les s bukovými, javorovými a jaseňovými porastami. Práve pre množstvo kvalitných stromov sa oblasť kedysi využívala na ťažbu dreva.
Drevo ťažili bavorskí a tirolskí drevorubači "huncokári – holzhackeri“, ktorí na toto územie prišli v polovici 18.storočia. Bolo to v čase, keď na trón nastúpila cisárovná Mária Terézia (1740–1780).
Huncokári (holzhackeri) - táto zvláštna komunita sa nestýkala s pôvodným obyvateľstvom, 200 rokov tvorili uzavreté spoločenstvo, sobášili sa len medzi sebou, mali vlastný cintorín. Po skončení II.svetovej vojny väčšinu z nich deportovali do Nemecka.
Čertov kopec nad okolie veľmi nevyčnieva, jeho vrchol s menšími skalnými stenami je pomerne plochý, svahy sú dosť široké. Na vrchole sa nachádza vrcholová kóta (kamenný kváder s vytesaným letopočtom), zvláštná kamenná nádobka na zrážkovú vodu, ohnisko.
Čertov kopec, ktorý sa nachádza medzi Sedlom pod Javorinou a Skalnatou, je „súčasťou hrebeňa“, po ktorom vedie červená značka známej Štefánikovej magistrály (časť dlhej magistrály "Cesta hrdinov SNP").
Trasa prechádza pod vrcholom Čertovho kopca. Na vrchol z nej odbočuje smerom na sever neznačený, ale dobre vyšliapaný chodník. Orientačným bodom je kóta na vyvýšenom mieste. Od nej trvá výstup na vrchol okolo 10 minút.
Na Čertov kopec sa možno dostať aj po NCH Pece – Čertov kopec, ktorý vedie z Pezinka, končí pod vrchom, ale možno po ňom pokračovať ďalej za kopec.
Východisko na túry
- Obec Pernek – najjednoduchší prístup po žltej značke, Četrtov kopec je vzdialený asi 5 km Trasa vedie do Sedla pod Javorinou, tu sa napája na červenú značku, ktorou pokračuje smerom na východ ku Skalnatej
- Zochova chata (Modra Piesok) – po žltej značke na Čermák (cez Čermákovu lúku) a Skalnatú, odbočiť na červenú značku, pokračovať na západ po hlavnom hrebeni
- Mesto Pezinok – odtiaľto vedie nenáročným terénom NCH Pece – Čertov kopec (dĺžka 4,7 km, prevýšenie 265 m, čas prechodu 1,5 h, 4 zastávky – Pezinský hrad – Rybníček – Hrubý Ostrý Rybníček – Pod Čertovým kopcom
- Sedlo Pezinská Baba – trasa vedie do Sedla pod Javorinou, tu sa napája na červenú značku, ktorou pokračuje smerom na východ ku Skalnatej
Parkovanie
- Pernek – pri kostole neďaleko hlavnej cesty, odtiaľ pokračuje túra po žltej značke
- Modra Piesok - Zochová chata – platené parkovisko, alebo provizórne parkovisko za Huncokárskym cintorínom, po modrej značke
- Pezinská Baba – platené parkovisko alebo popri príjazdovej ceste, potom pokračovať po červenej značke
Popis možných trás na Čertov kopec – náročnosť
- Výstup zo Zochovej chaty a Pezinskej Baby je najvhodnejší po hlavnom hrebeni po červenej značke. Obe trasy majú strmé krátke stúpanie pri výstupoch na Čmeľok a Skalnatú, zvyšok trasy je mierne zvlnený.
- Na trase z Pezinskej Baby (teda od západu) je nad Sedlom pod Javorinou ešte jeden krátky, ale strmší úsek, ktorý turistov potrápi hlavne pri zostupe.
- Z Perneka po žltej značke je stúpanie miernejšie. Trasa stúpa pozvoľne, je vhodná aj na zimné bežkovanie. Pri tejto trase robí turistom spoločnosť Kostolný potok tečúci od Sedla pod Javorinou, a čo je zaujímavé, je sfarbený do oranžova rudami tunajšieho banského podložia.
Mapa
Niekoľko rád
- Ak oblasť dobre nepoznáte, je vhodné mať navigáciu v mobile a turistickú mapu, zarastený vrchol by ste mohli bez navigácie minúť.
- Túra sa hodí pre rodiny s väčšími deťmi. Vhodné sú turistické palice. Ako všetky vrchy v Malých Karpatoch, aj Čertova skala je dosť veterná, niekedy dochádza k polomom – akoby sa „čerti ženili“
- Na táborenie a opekanie je vhodná Čermákova lúka nad Zochovou chatou. Táborenie je povolené, neďaleko je výborný prameň Modranská Baba.
Geologické okienko
Okrem ťažby dreva bolo v tejto oblasti rozšírené aj baníctvo. V okolitých lesoch sa dodnes nájdu zvyšky po baniach, kde sa ťažilo zlato, antimón, ale aj pyrit. A tu niekde môžeme hľadať aj základ názvu „čertovského kopca“. Na Čertovom kopci sa totiž nachádzajú neobvyklo sfarbené tmavé skaly zvláštnych tvarov, ktoré sa úplne odlišujú od svetlosivých vápencových hornín ostatných malokarpatských vrchov.
Z geologického hľadiska sa jedná o usadené horniny – čierne bridlice z obdobia druhohôr (v Malých Karpatoch sa nachádzajú na niekoľkých lokalitách, napr. v Mariánke). Obsahujú PYRIT FeS2 (disulfid železnatý), tzv. mačacie zlato. Pyrit je nerast, z ktorého pri údere odletujú iskry a pretože obsahuje síru, možno z neho cítiť aj pach po síre. No a tieto vlastnosti si ľudia oddávna spájali s peklom a čertami. Je tu ešte otázka, kde sa tieto horniny vzali.
Čierne bridlice vznikli v druhohorách usadzovaním a spevnením ílovitých sedimentov. Prímesi pyritu a grafitu spôsobili ich tmavé sfarbenie. Na lokalitách Rybníček a Čertov kopec sa vytvorili takéto menšie nesúvislé rudné šošovky v grafitických bridliciach. Neskôr boli silno porušené tektonickými poruchami. Najväčšia šošovka sa našla práve na ložisku Čertov kopec (štôlňa Ján III.), bola dlhá 80 – 120 m, hrubá 20 – 30 m. V minulosti tu baníci ťažili pyritovú rudu. Ťažba bola ukončená v roku 1896.
Čo ponúka okolie
- Veľká Homoľa – obľúbená 7–stovka s vrcholovou rozhľadňou
- Traja jazdci – prírodná zaujímavosť, skaly pri Veľkej Homoli, využívajú ich skalolezci na nácvik lezenia
- Skalnatá – patrí k najkrajším vrcholom Malých Karpát
- Lyžiarske stredisko Pezinská Baba – menšie ale obľúbené lyžiarske stredisko v Bratislavskom kraji
- Zochova chata – lyžiarske a rekreačné stredisko
- Banské diela nad Pernekom – staré haldy a štôlne pod vrcholmi Krížnice a Javoriny
- Tri kríže nad Pernekom – sakrálne miesto a výborný vyhliadkový bod