Vyhľadaj túruVysoká (754m)

Vysoka_vrchol_01 Vysoká (754m) | Malé Karpaty | Turistika
Autor: Stanislav Doronenko
Oblasť: Malé Karpaty

Východisko: Kuchyňa, Modra

Náročnosť: stredná

Trvanie: krátka (menej ako 4h)


Vysoká je vrch v severnej časti Pezinských Karpát, v podcelku Kuchynská pahorkatina. Je to druhá najvyššia malokarpatská 7-stovka. Vypína sa nad Kuchyňou, východne od obce. Ostro kontrastuje so susednými vrchmi. Výrazný hrebeň, pretiahnutý v smere S – J, je typický strmými svahmi a zrázmi, skalnými stenami a sutinami, cez ktoré na niektorých miestach prerastá trávnatý porast.

Vysoká patrí podľa turistov medzi najkrajšie malokarpatské vrchy, preto je veľmi obľúbená a často navštevovaná. Na vrchole sa nachádza drevený kríž, vysoký asi 3 m.

Z vrcholu sú krásne panoramatické výhľady, je to jeden z najlepších výhľadových kopcov Malých Karpát. Okrem okolitých malokarpatských vrchov vidieť aj pohoria Tribeč, Považský Inovec, alebo Podunajskú pahorkatinu.

Geologické podložie Vysokej tvoria druhohorné (triasové) gutensteinské vápence. V okolitých lesoch tejto krasovej oblasti je niekoľko menších neprístupných jaskýň, puklín a prameňov...Vrchol Vysokej

foto: Stanislav Doroneko (CC BY 3.0)

Na svahoch Vysokej sa zachovali pôvodné lesy „pralesovitého“ typu. Najrozsiahlejší les, s porastami bukov, brestov, líp a javorov, sa nachádza práve na týchto miestach. Vyskytuje sa tu mnoho muflónov, počas túry možno stretnúť celé stádo.

Vrchol sa nachádza v rovnomennej PR Vysoká s rozlohou 80,53 ha, ktorá bola vyhlásená v roku 1988. Nachádza sa v katastri obcí Kuchyňa a Rohožník v okrese Malacky. Je v správe ŠOP Malé Karpaty a je súčasťou CHKO Malé Karpaty. Platí tu 5.stupeň ochrany. Chránia sa prirodzené jedinečné skalné a lesné spoločenstvá v južnej časti Bielych hôr, vo vrcholových častiach vápnomilné nelesné spoločenstvá skál a skalných puklín.

Prístup a východisko

(2 možnosti – okruhom, alebo ak nie ste viazaný na auto, je možné prejsť na opačnú stranu pohoria)

Cez vrchol prechádza Modrá modrá turistická značka z obce Kuchyňa do rekreačnej oblasti Zochova chata a naopak.

  • Kuchyňa – po Modrá modrej značke (čas okolo 1 h 30 min. – 2 h 35 min.); trasa je kratšia (parkovanie v centre obce pri kostole, na konci dediny, alebo pri vodnej nádrži). Kuchyňa je najvhodnejšie východisko na túru.
  • „Vývrat“ – najkratšia trasa – po Modrá modrej značke, túra trvá iba 1 – 1 h 30 min.; autom za Kuchyňou treba odbočiť doprava smerom na Rohožník. Je tu horáreň  a budujú tu rekreačné stredisko. (Parkovanie na okraji cesty). Na tejto trase možno natrafiť na zvyšky úzkorozchodnej železničky. Trasa je vhodná aj pre deti.
  • Modra – Zochova chata – po Modrá modrej značke (čas okolo 2 – 2 h 40 min.), od plateného parkoviska
  • Horáreň Baďura – túra trvá dlhšie. (Parkovanie za odbočkou ku kameňolomu Vajarská). Sem sa dá dostať autom z Rohožníka užšou dobre udržiavanou asfaltkou. Trasa spočiatku nie je veľmi náročná, až pred vrcholom je stúpanie strmé, mierne kaskádovité a zdĺhavé. Zvládnu ju aj menej zdatní turisti, dokonca aj deti. Cesta trvá okolo 1 h 30 min. – 2 hodiny.

Popis trasy pri výstupe z Kuchyne

Z Kuchyne po Modrá modrej značke najskôr cez kopec nad obcou s pastvinami pre dobytok. Treba dať pozor na prítomné býky.

Po krátkom zostupe nasleduje VÝVRAT (jedno z východísk, ktoré značne skracuje túru). K tejto lokalite vedie totiž aj asfaltka, odbočka z hlavnej cesty za Kuchyňou. Je tu stará horáreň a v súčasnosti aj lesný rekreačný komplex.

Nad Vývratom pokračuje trasa krátkym stúpaním cez les na lesnú cestu, ktorá slúžila kedysi ako podklad pre úzkokoľajnú železničku. Dodnes sa zachovalo na prvej zákrute niekoľko viditeľných polorozpadnutých podvalov. Miesto na podporu predstavivosti, ako sa tadiaľto pohyboval v minulosti vláčik. Podobná „zrekonštruovaná“ železnička je na Katarínke, ktorá umožňuje predstaviť si, ako takáto železnička kedysi fungovala. Na Katarínke sa okrem toho nachádza aj kláštor a kostol sv. Kataríny.

Dlhým mierne stúpavým traverzom trasa dosiahne trávnaté sedlo pod Vysokou, kde vidieť zvyšky mohutných a starých stromov. Zo sedla pokračuje krátke, ale strmé stúpanie na vrchol Vysokej. Záverečný úsek vedie skalnatým hrebienkom, po daždi alebo v zime môže byť šmykľavý. Z tejto trasy majú radosť hlavne zdatní turisti – horali.

Popis trás pri výstupe na Vysokú od horárne Baďura

Bývalá horáreň Baďura je blízko Rohožníka, smerom na Kameňolom Vajarská. Pri rázcestníku je menšie parkovisko. Tieto trasy sú menej známe.

Prvá trasa po Modrá modrej, Červená červenej a znova Modrá modrej značke cez Zadné Hlinené, Sedlo Skalka, Taricové skalyPanské Uhliská. Pekné výhľadové miesta sú na Hornom vrchuTaricových skalách. Obe však ležia mimo turistickej značky. Začiatok trasy prechádza okolo Rohožníckeho potoka, na ktorom sa v čase výdatných dažďov tvoria malé vodopády a kaskády. Lesný chodník má mierne stúpanie, najstrmšie a náročnejšie miesta začínajú za Panskými Uhliskami až po hrebeň Vysokej. 

Druhá trasa od horárne Baďura vedie väčšinou po cyklistickom chodníku Červená červenej Štefánikovej cyklomagistrály. Táto trasa je o niečo kratšia. Na začiatku tiež vedie popri Rohožníckom potoku. No pri rázcestníku Zadné Hlinené treba odbočiť na cyklotrasu. Tá vedie až po hrebeň Vysokej, kde sa treba napojiť na Modrá modrú značku. Odtiaľ nasleduje strmý výstup na vrchol Vápennej.

Zaujímavé je využiť obe trasy, jednu na výstup a druhú na zostup. Kratšia trasa na vrchol (po cyklotrase) trvá okolo 2 – 2,5 hodiny, dlhšia okolo 3 – 3,5 hodiny. Je to teda časovo náročnejšia poldenná, alebo celodenná túra.

Pohľad na Vysokú z Taricových skál

Pohľad na Vysokú z Taricových skál, foto: Stanislav Doroneko (CC BY 3.0)

Popis trasy pri výstupe na Vysokú zo Zochovej chaty

Prístup od Zochovej chaty a z hlavného hrebeňa Malých Karpát je dlhší. Túra trvá 2 – 3 hodiny.

Pokiaľ sa už nachádzate na hrebeni, z rázcestníka Panské Uhliská na Vysokú sa jedná o zachádzku. Odtiaľto vedie na Vysokú Modrá modrá značka. Trasa prechádza strmým svahom v lese, v závere výstupu je trávnatý terén so starými stromami, ktoré vplyvom meteorologických podmienok majú bizarné tvary. Vyniknú hlavne v hmlistom počasí, pripomínajú rozprávkový les.

Zo Zochovej chaty na Vysokú vedie Modrá modrá, alebo Žltá žltá značka v kombinácií s Červená červenou. Z nej na Panských Uhliskách treba odbočiť na Modrá modrú značku, ktorá vedie až na vrchol Vysokej. Tieto trasy sú skôr určené zdatnejším turistom, ktorí obľubujú dlhšie lesné trasy. Vyhovujú hlavne turistom, ktorí nie sú viazaní na zaparkované auto. Takto možno prekročiť hrebeň a skončiť túru napríklad v Kuchyni. V tomto prípade sa jedná o dosť veľké prevýšenie.

Zo Zochovej chaty Žltá žltou značkou s napojením na dlhší úsek po Červená červenej značke, prechádza trasa cez peknú a udržiavanú lúku Čermák, lesný chodník vedie po veľmi pekných častiach lesa.

Po Modrá modrej značke zase trasa prechádza okolo starého huncokárskeho cintorína.

Zo Zochovej chaty nie je vhodné ísť na bicykli, lebo výstup po Modrá modrej je veľmi strmý, po úzkom chodníku, ktorý je blatistý a šmykľavý.

 

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all