Vyhľadaj túruDedinky - Zejmarská roklina - Geravy - Predný Hýľ - Čertova hlava - Dedinky

zejmarska_roklina2 Dedinky - Zejmarská roklina - Geravy - Predný Hýľ - Čertova hlava - Dedinky | Slovenský raj | Turistika
Autor: Palickap - vlastné dielo, CC BY-SA 4.0
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Dedinky

Náročnosť: stredná

Trvanie: poldenná


Stredne náročná poldenná túra s exponovaným prechodom cez Zejmarskú roklinu. Prechod roklinou je jednosmerný, len proti toku potoka. Ostatné úseky túry sú nenáročné.

Trasa

Dedinky (795m) - červená- Dedinky hotel [0:05]- Zejmarská roklina ústie (805m) [0:30]- modrá- Geravy (1032m) [0:50] - zelenáPredný Hýľ (1045m) [0:45] - modraZadný Hýľ [0:15] - Čertova hlava, sedlo (1051 m) [0:30] - červenáChotárna dolka (880 m) [0:30] - Zejmarská roklina ústie (805m) [0:30]- Dedinky [0:30] Celkový čas [4:15]

Výškový profil

16dedinky zejmarskaroklina geravy certovahlava dedinky profil

Popis

Od orientačného stĺpu v stredisku Dedinky kráčame po červenej značke juhovýchodným smerom popri vodnej nádrži Palcmanská maša. Za približne 7 minút sa dostávame k hotelu, ktorý je na okraji vodnej nádrže. Tu sa rozdeľuje zelená a červená značka. Pokračujeme ďalej po červenej severovýchodne. Cesta miernym terénom trvá asi 30 minút. Dostávame sa k ústiu Zejmarskej rokliny v osade Biele Vody. Na rázcestí odbočíme doľava po modrej a vstupujeme do Zejmarskej rokliny. Do údolia potoka sa dostaneme chodníkom, ktorý neskôr vstupuje do riečiska a v stúpaní prichádzame až k Nálepkovým vodopádom. Cez vodopády postupujeme exponovane pomocou sústavy rebríkov a stúpačiek.Ďalej kráčame potokom až k silnej vyvieračke Zejmarská studňa, ktorá je jedným z prameňov potoka pretekajúceho roklinou. Od vyvieračky sa dostávame na chodník na ľavej strane, ktorý nás vedie už miernym terénom až k vrcholovej stanici lanovky na Geravách (mimo prevádzky od r. 2009, možnosť občerstvenia). Ponúka sa nám aj krásny výhľad na Dedinky a Palcmanskú Mašu. Pokračujeme severovýchodným smerom po zelenej nenáročným terénom planiny Geravy, kde sa striedajú lúky s lesným prostredím a prídeme na rázcestie Predný Hýľ, odtiaľ zamierime po žltej na Zadný Hýľ. Ďalej ideme po žltej lesnou cestou pod vrcholom Hýľa najprv miernym stúpaním a potom pozvoľna klesáme k sedlu Čertova hlava, kde sa opäť môžme pokochať výborným výhľadom. Odtiaľto sa vydáme na cestu späť po červenej a širokou cestou a neskôr chodníkom klesáme k rázcestiu Chotárna dolka. Ďalej po červenej zostúpime ku krasovej Okrúhlej jame a cez otvorený lúčnatý terén sa cez osadu Biele Vody vraciame do Dediniek.

Náročnosť: stredne náročná, poldenná

Na túre uvidíte

  • Zejmarskú roklinu - najkratšiu roklinu Slovenského raja s dĺžkou len 1 km, ktorá je zároveň jedinou sprístupnenou roklinou s južnou orientáciou a Nálepkove vodopády.
  • Planinu Geravy
  • Sedlo Čertova hlava s krásnym výhľadom
  • Okrúhlu jamu - krasovú jamu naplnenú vodou

Mapa

16dedinky zejmarskaroklina geravy certovahlava dedinky mapa

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all