Vyhľadaj túruDedinky - Zejmarská roklina - Malé Zajfy

zejmarska_roklina2 Dedinky - Zejmarská roklina - Malé Zajfy | Slovenský raj | Turistika
Autor: Palickap - vlastné dielo, CC BY-SA 4.0
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Dedinky

Náročnosť: stredná

Trvanie: poldenná

Prevýšenie: 275m


Trasa

Dedinky (795m) - červená- Dedinky hotel [0:05]– Zejmarská roklina ústie (805m) [0:30]- modrá- Geravy (1032m) [0:50] - červená- Pod Suchým vrchom (950m) [0:55] - zelena- Malé Zajfy (920m) [0:35]– Veľké a Malé Zajfy rázc. (825m) [0:35]– Stratenská Píla (795m) [0:25]- červená- Dedinky [0:45]. Celkový čas: [4:40].

Výškový profil

Výškový profil

Popis

Od orientačného stĺpu v stredisku Dedinky kráčame po červenej značke juhovýchodným smerom popri vodnej nádrži Palcmanská maša. Za približne 7 minút sa dostávame k hotelu, ktorý je na okraji vodnej nádrže. Tu sa rozdeľuje zelená a červená značka. Pokračujeme ďalej po červenej severovýchodne. Cesta miernym terénom trvá asi 30 minút. Dostávame sa k ústiu Zejmarskej rokliny. Na rázcestí sa značka mení na modrú. Do údolia potoka sa dostaneme chodníkom, ktorý neskôr vstupuje do riečiska a v stúpaní prichádzame až k Nálepkovým vodopádom. Cez vodopády postupujeme exponovane pomocou sústavy rebríkov a stúpačiek.

Ďalej potomkom až k silnej vyvieračke Zejmarská studňa, ktorá je jedným z prameňov potoka pretekajúceho roklinou. Od vyvieračky sa dostávame na chodník na ľavej strane, ktorý nás vedie už miernym terénom až k vrcholovej stanici lanovky na Geravách, ktorá je mimo prevádzky od roku 2009. Tento úsek cesty trvá cca 50 minút. Farba značky sa od tohto miesta opäť mení. Sledujeme červenú farbu a pokračujeme smerom na sever. Suchý vrch (1121m) obchádzame zo západnej strany. Tento úsek cesty s miernym klesaním trvá asi 55 minút. Prichádzame k orientačnému stĺpu na rázcestí Pod Suchým vrchom. Farba značky sa mení na zelenú. Kráčame južným smerom a mierne klesáme kľukatým lesným chodníkom až k orientačnému stĺpu – Malé Zajfy. Tu, v ohybe doliny, sa pripája i žltá značka, no my ďalej nasledujeme zelenú. Najskôr kráčame dolinou potoka a potom postupne vystupujeme na hrebeň zbiehajúci sa z Vrábľovej (986m). Z hrebeňa zostupujeme do doliny, ktorou pokračujeme až k rázcestiu. Odtiaľ ideme dolinou Malého Zajfu až na rázcestie Veľ. a mal. Zajfy. Za rázcestím, kde sa pripojila opäť žltá farba, prichádzame až k rozdvojeniu dolín.Po ňom nasleduje krátky kaňonovitý úsek. Po jeho prekonaní sa dostávame k rozšíreniu doliny, ktoré nazývajú Piesky. Pokračujeme ďalej cestou vedúcou dolinou Zajfu až prichádzame k orientačnému stĺpu pri Stratenskej Píle. Od skupiny súkromných chát- Stratenská Píla sledujeme červenú značku a kráčame chodníkom po brehu vodnej nádrže Palcmanská Maša až k hrebeňu, ktorý zbieha k jazeru z juhozáp. výbežku planiny Geravy – Gačovskej skaly. Ďalej strmo stúpame na hrebeň a odtiaľ sa klesaním dostávame do obce Dedinky.

Náročnosť: stredne náročná, prevýšenie 275m, poldenná

Na túre uvidíte

  • Gačovská skala – južné ohraničenie planiny Geravy strmými skalnými zrázmi , spadajúcimi do kotlinovitého rozšírenia údolia Hnilca pri vodnej nádrži Palcmanská Maša. Významný výhľadový bod.
  • Palcmanská Maša – vodná nádrž vytvorená na hornom toku rieky Hnilec
  • Zejmarská studňa- hlavný zdroj potoka, ktorý preteká Zejmarskou roklinou
  • Nálepkové vodopády- sústava vodopádov bola pomenovaná na počesť kpt. Jána Nálepku, hrdinu bojov v Rusku počas 2. Svetovej vojny, ktorý pôsobil v osade Biele Vody

Fotogaléria

Dedinky
Malé Zajfy
Stratenská Píla

Štatistiky

Názov Údaj
Dĺžka trasy 13.58 km
Stúpanie v úsekoch 5.19 km (38 %)
Klesanie v úsekoch 8.39 km (62 %)
Maximálna výška 1070 m n.m.
Minimálna výška 795 m n.m. ("Dedinky")
Prevýšenie 275 m
Celkom nastúpaných výškových metrov 300 m (sklon 5.8 %)
Celkom zjazdených výškových metrov 300 m (sklon 3.6 %)
Maximálny sklon do kopca 18.8 % (v úseku 1196 m, Zejmarská roklina, ústie -> Geravy)
Maximálny sklon z kopca 6.9 % (v úseku 259 m, (486) -> Dedinky)

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all