Vyhľadaj túruPodlesok - Suchá Belá - Kláštorisko - Podlesok

sucha_bela2 Podlesok - Suchá Belá - Kláštorisko - Podlesok       | Slovenský raj | Turistika
Autor: Dariusz Wozniak - vlastné dielo, CC BY-SA 3.0
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Podlesok

Náročnosť: náročná

Trvanie: poldenná


Pomerne náročná poldenná okružná túra s prechodom cez tiesňavu Suchá Belá. Exponované úseky sú zabezpečené technickými pomôckami, prechod tiesňavou je jednosmerný, len proti prúdu potoka. Ostatné úseky trasy sú už nenáročné.

Trasa

Podlesok (545m) - zelenátiesňava Suchá Belá – Suchá Belá, vrch (955m) [2:00] – modra Pod Vtáčim hrbom (915m) [0:30] – červenáKláštorisko (770 m) [0:30] – zelená Pod Kláštoriskom [0:15] - Hrdlo Hornádu (528 m)[0:45] – modrá Podlesok (545m) [0:15]. Celkový čas [4:15].

Výškový profil

21podlesoksuchabela klastorisko podlesok profil

Popis

Od orientačného stĺpa v Podlesku po zelenej značke prechádzame cez lúku a vstúpime do tiesňavy Suchá Belá. Ďalej kráčame lesom popri potoku alebo riečiskom potoka, miestami po drevených lávkach nenáročnou trasou. Exponovaný výstup, ktorý sa začína pri prechode Misovými vodopádmi, je zabezpečený pomocou rebríkov, stúpačiek a lávok. Nad vodopádmi pokračujeme chodníkom, ktorý nás vedie najužším miestom, tzv. Roklinou, za ktorou nás čaká Okienkový vodopád. Ideme po rebríku a cez skalné okno, v ďaľšom úseku sa tiesňava rozširuje a dostávame sa ku Korytovému vodopádu, za ním vľavo uvidíme Bočný vodopád. Tiesňava so opäť zužuje a my prechádzame romantickými Kaskádami (stúpačkami a rebríkmi).Ďalej pokračujeme lesom miernym stúpaním hore popri potoku širšou časťou tiesňavy. Pri rozvetvení doliny sa vydáme jej pravou vetvou a strmším stúpaním miestami popri ponornom riečisku potoka prídeme ku studničke pod cestou na Rumanovú. Táto studnička je jedným z prameňov Suchej Belej. Odbočíme po asfaltke doľava a prichádzame k rázcestiu Suchá Belá vrch. Pokračujeme po žltej značke Glackou cestou a príjemným miernym klesaním dosiahneme rázcestie Pod Vtáčím hrbom, tam odbočíme doprava po červenej a ďalej klesáme lesnatým terénom planiny Glac až ku Kláštorisku. Ponúka nám možnosti ubytovania i stravovania a príjemným spestrením môže byť aj prehliadka ruín kartuziánskeho kláštora.

Z Kláštoriska sa vydáme po zelenej k rázcestiu Pod Kláštoriskom a pokračujeme chodníkom cez les. V závere sa chodník stáča takmer na sever a výraznejším klesaním prichádzame k Hrdlu Hornádu. Po pravej strane máme začiatok Prielomu Hornádu, my sa však vydávame vľavo po modrej popri rieke Hornád, prechádzame okolo chatovej osady a nakoniec úzkou asfaltkou prichádzame späť do Podleska.

Náročnosť: náročná, poldenná 

Tiesňava Suchá Belá patrí k najnavštevovanejším v Slovenskom raji a najmä v letnom období treba počítať s prítomnosťou mnohých turistov a čakaním na rebríky, takže sa čas prechodu môže predĺžiť.

Na túre uvidíte

  • Tiesňavu Suchá Belá – najnavštevovanejšiu a jednu z najkrajších tiesňav Slovenského raja. Očarí vás mnohými skalnými útvarmi, úzkou Roklinou a najmä vodopádmi – Misové, Okienkový, Korytový a Kaskádový
  • Ruiny historického kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku

Mapa

21podlesoksuchabela klastorisko podlesok mapa

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all