Vyhľadaj túruNáučný chodník Súľovské skaly

Sulovske_skaly2 Náučný chodník Súľovské skaly | Súľovské vrchy | Turistika
Autor: Jakub Botwicz, CC BY-SA 3.0
Oblasť: Súľovské vrchy

Východisko: Súľov

Náročnosť: stredná

Trvanie: krátka (menej ako 4h)

Náučný turistický chodník je obojsmerne priechodný.


Súľovské skaly - atraktívne skalné mesto na severe Slovenska. Asi takto by sa dala charakterizovať národná prírodná rezervácia Súľovské skaly. K Súľovským skalám Vás dovedie náučný chodník, na trase uvidíte Gotickú vyhliadku, aj zrúcaninu Súľovského hradu. Strmé miesta sa prekonávajú za pomoci rebríkov a uchytení v skalách. Náučný chodník je veľmi populárny a o spoločnosť ďalších turistov nebude núdza :)

Popis trasy

Z parkoviska po zelenej značke, zo začiatku chodník so strmšie stúpa. Asi po 600m prejdeme pod zúžené miesto medzi skalami. Stúpanie sa zmierni, ďalej cesta pokračuje lesom, po výstupe dreveným rebríkom a následným strmším stúpaním sa dostaneme k prvým skalným vyhliadkam, k tzv. Organom, ktorým dominuje 13m vysoký skalný útvar Gotická brána. Pokračujeme ďalej po zelenej značke po skalách až sa dostaneme k rozcestníku pri Súľovskom hrade. Pre krásne výhľady z hradu treba prejsť úzkym otvorom v skale s pomocou oceľových kruhov, na záver sa treba ešte prepchať cez kamenné okno. Ideálny čas na foto a malé občerstvenie. Výhľady z hradu ponúkajú hrebeň Javorníkov, na západe Maníny a Vršatec, na juh Strážov, Kľak a Žibrid.

Od rozcestníku pri hrade chodník prudko klesá serpentínami, úzkym žľabom, je zabezpečený kovovými rebríkmi a reťazami. Klesanie sa postupne zmierňuje, asi po štvrťhodinke sa ocitneme na priestrannej lúke pod hradom. Na lúke sa môžete občerstviť vodou z prameňa.

Z Lúky pod hradom pokračujeme po červenej, širšia lesná cesta mierne klesá. Asi po 15 min sa dostaneme na lúku pri Kamennom hríbe. Ďalej mierne klesám, po ľavej strane sa objavujú prvé domy obce Súľov a s miernym klesaním až na parkovisko.

FotogalériaSúľovské skaly, foto Juloml - vlastné dielo, CC BY-SA 3.0
Súľovské skaly, Jakub Botwicz - vlastné dielo, CC BY-SA 3.0
Gotická Brána, foto Juloml - vlastné dielo, CC BY-SA 3.0

Mapa

All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all