Grossglockner (nem. Großglockner) je s výškou 3 798 m n. m. najvyšší vrchol v Rakúsku. Vrchol sa nachádza v skupine Glockner, ktorá patrí do Vysokých Taur, na hraniciach Korutánska a Tirolska. Pod vrcholom sa nachádza najväčší ľadovec v Rakúsku Pasterze. Charakteristický pyramídový vrchol sa skladá z dvoch štítov, Großglockner a Kleinglockner (3 770 m n. m.), ktoré sú rozdelené sedlom Glocknerscharte.

gerlach_thumb Výstupy na vrcholy s horským vodcom | Turistika

Gerlachovský štít je najvyšším vrcholom Vysokých Tatier, Karpát aj celého Slovenska. Názov pochádza od obce Gerlachov, nad ktorou je situovaný a kedysi patril do jej chotára. Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a vytvára známy Gerlachovský kotol.

Veľký Mengusovský štít leží v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Je najvyšším z trojice Mengusovských štítov. Má dva vrcholy, oddelené Veľkou Mengusovskou štrbinou, z ktorých vyšší je západný vrchol. Masív Mengusovských štítov od seba oddeľuje Hincovu kotlinku a Kotol Morského Oka.

Náročnosť: technicky náročný terén, pre zdatných turistov so skúsenosťou s vysokohorskou turistikou
Prevýšenie: 944m (z Popradského plesa)
Trvanie: celodenná

Výstup na Veľký Mengusovský štít je povolený len so sprievodom horského vodcu.

Túra na Veľký Mengusovský štít so sprievodcom začína na Popradskom plese. Východiskom je Popradské pleso. Mengusovskou dolinou až do jej najkrajšieho kúta, ku Hincovým plesám. Tu začína smelý výstup na západ sa tiahnucou lávkou. Zostup vedie po trase výstupu. Technicky stredne náročný výstup, pri nástupe z Popradského plesa aj stredne kondične náročný. Pre skúsenejších je možné zrealizovať traverz všetkých Mengusovských štítov. Dĺžka túry je približne 6 - 8 h. Počet osôb/horský vodca je max. 3 osoby.

Zaujímavosti:
  • 1877 Prvovýstup L. Chałubiński, W. Roj a M. Sieczka, z Hincovho sedla s exponovaným obchádzaním hrebeňa.
  • 1906 Klasická cesta celou sev. stenou, J. Chmielowski,K. Bachleda a W. Tylka Suleja.
  • 1935 Prvovýstup kompletným Mengusovským pilierom Z. Koroszadowicz a J. W. Żuławski
  • 1950 Prvý slovenský výstup pilierom A. Puškáš a J. Šuňa.
  • 1952 Po vojne, za komunizmu, sa smelo na pohraničný štít z Poľska liezť iba na povolenie. Na úrad prišiel nešťastný bača, že sa mu na pilier zatúlal baran. Horolezci všetkých presvedčili o nezmysle, že najľahšie je to pilierom a zaliezli si pri „záchranke“.
  • 1957 Slovenský zimný výstup pilierom J. Psotka a Z. Zibrín.
  • 1992 Jedna z najväčších poľských horolezeckých tragédií sa odohrala vo Východnej stene. Po zvrate počasia najprv zmrzla jedna horolezkyňa, potom sa pri zlaňovaní zrútili zvyšní traja.

Ľadový štít je tretím najvyšším štítom Tatier. Klasický výstup vedie od Téryho chaty záverom Malej Studenej Doliny, potom vystúpame do Ľadovej priehyby. Tesne pod vrcholom s horským vodcom musíte prekonať exponovaný hrebeň (Ľadový kôň), najťažšie miesto výstupu.

Z vrcholu je nádherný výhľad na všetky svetové strany – na masív Javorových štítov, do Javorovej doliny, na Lomnický štít, ale aj Belianske Tatry. Východiskom na Ľadový štít je Téryho chata. Dĺžka túry je približne 5 - 6 h (z Téryho chaty). Počet osôb/horský vodca je max. 3 osoby.

Náročnosť: technicky náročný terén s exponovanými pasážami, dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou
Prevýšenie: 600m (z Téryho chaty)
Trvanie: celodenná

Výstup na Ľadový štít je povolený len so sprievodom horského vodcu.

Zaujímavosti:
  • Prvý výstup uskutočnili dňa 31. augusta 1843 z Javorovej doliny Suchým žľabom John Ball (britský alpinista a botanik), W. Richter (hutný inšpektor javorinských hút) s jurgovskými vodcami Jánom Budzom (alias Jonek Lisý) – povestný pytliak na kamzíky a jeho syn.
  • Prvý zimný výstup uskutočnil Teodor Wundt s horským vodcom Jakubom Horvayom 25. decembra 1891.

Kežmarský štít je dominantný vďaka horolezcami vyhľadávanej južnej stene, ktorá dosahuje 550 metrov. Zo štítu je nádherný pohľad na východnú časť Vysokých Tatier, Belianske Tatry a malebné dedinky pod ním. Od Lomnického štítu ho delia Vidlové veže.

Výstup na Kežmarský štít sa začína na Skalnatom plese, kde sa dostaneme lanovkou z Tatranskej Lomnice, alebo tatranskou magistrálou z Hrebienka. Odtiaľ vedie horský vodca výstup cez Skalnatú dolinu na Huncovské sedlo a ďalej juovýchodným hrebeňom na vrchol. Dĺžka túry je približne 6 - 7 h (zo Skalnatého plesa). Počet osôb/horský vodca je max. 3 osoby.

Náročnosť: technicky náročný terén s exponovanými pasážami, dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou
Prevýšenie: 800m (zo Skalnatého plesa)
Trvanie: celodenná

Výstup na Kežmarský štít je povolený len so sprievodom horského vodcu.

Zaujímavosti:
  • Prvý výstup uskutočnil Dávid Fröllich a druhovia v júni 1615. Ďalší známy výstup uskutočnil iný kežmarský žiak v roku 1654, ktorý svoju túru opísal v dobrodružnom cestopise s názvom Ungarischer oder Dacianischer Simplicisimus. Ide pravdepodobne o vratislavského rodáka a sliezskeho hodobníka a skladateľa Daniela Speera. Vystúpil na vrchol spolu s piatimi študentmi a s neznámym sprievodcom.
  • Prvý zimný výstup uskutočnili nemeckí horolezci Günter Dyhrenfurth a Alfred Martin 8. marca 1906.
lomnicky_stit_thumb Výstupy na vrcholy s horským vodcom | Turistika

Lomnický štít patrí medzi najkrajšie tatranské štíty a je ich druhým najvyšším štítom. Jeden z najnavštevovanejších tatranských štítov. Pri výstupe na Lomnický štít sa Vám naskytnú nádherné výhľady do Malej Studenej doliny, na Päť spišských plies, Ľadový štít, Gerlach, Vysokú, Rysy a Kriváň.

Satan je najvyšší vrchol v hrebeni Bášt, oddeľujúci Mlynickú a Mengusovskú dolinu. Po úbočiach Satana sú hlboké lavínové ryhy. Pod Satanom ležia Satanove plieska, nad nimi sú už len Malé a Veľké Hincovo pleso. V Mlynickej doline pod Satanom ležia Kozie plesá, Capie pleso, Okrúhle pleso, Pleso pod Skokom a iné.

Výstup na Satan začína žlto značenou cestou v Mlynickej doline popri vodopáde Skok a Plese nad Skokom až na terasu Kozích plies, kde sa mení smer cesty. Cez balvanitý horský chrbát doprava na východ pod juhozápadnú stenu Satana. Jej päť zráznych žľabov pretína úzka lávka, ktorou sa začína výstup. Lávkou prejdeme do predposledného žľabu, vyššie do posledného a ním na južný vrchol. Dĺžka túry je približne 7 - 8 h. Počet osôb/horský vodca je max. 3 osoby.

Náročnosť: Mlynickou dolinou vedie značená turistická trasa, od Volích plies prevažne chodeckým terénom, technicky nenáročný terén, miestami I. stupeň obtiažnosti
Prevýšenie: 830m (zo Štrbského plesa)
Trvanie: celodenná

Výstup na Satan je povolený len so sprievodom horského vodcu.

Zaujímavosti:
  • Prvý výstup na vrchol uskutočnil Jan Gwalbert Pawlikowski s vodcom Maciejom Sieczkom okolo roku 1880. Prvý zimný výstup uskutočnili Ernest Dubke, Johann Breuer mladší a Johann Franz starší dňa 12. februára 1906.
  • Názov štítu Satan ako aj susednej Diabloviny (2380m), Diablovho sedla, Pekelníkovej štrbiny, Satanovho sedla (2300m), Pekelníka (2374m) má korene v ľudových legendách o tunajších vrchoch, podľa ktorých Satan stráži ukryté poklady a vzácne kovy a na odvážlivcov, ktorí sa ich snažia vykopať zhadzuje kamene. Iná legenda hovorí, že na vrchole Satana sa počas svätojánskej noci schádzajú čerti.

Prostredný hrot patrí medzi veľmi atraktívne a náročné výstupy. Je najvyšším vrcholom v Prostrednom hrebeni medzi Malou a Veľkou Studenou dolinou. Prostredný hrot charakterizuje hlavne značná expozícia vo vrcholových hrebeňoch. Z vrcholu Prostredného hrotu sú nádherné pohľady na západné steny Lomnického štítu a do celej Veľkej a Malej Studenej doliny.

Vysokohorská túra na Prostredný hrot sa začína na Hrebienku. Výstup najskôr vedie turistickým chodníkom hore Malou Studenou dolinou, okolo Téryho chaty. Ďalej pokračuje cez Dubkeho lávky až na vrchol. Zostupuje sa do Malej Studenej doliny. Dĺžka túry je približne 8 - 9 h. Počet osôb/horský vodca je max. 2 osoby.

Výstup na Prostredný hrot s horským vodcom je skutočným bonbónikom ponúkaných výstupov.

Náročnosť: technicky náročný terén, exponované pasáže, dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou
Prevýšenie: 1200m (z Hrebienka)
Trvanie: celodenná

Výstup na Prostredný hrot je povolený len so sprievodom horského vodcu. 

Zaujímavosti:

  • Prvý výstup sa uskutočnil 11. augusta 1876. Na vrchole stál neskorší banskoštiavnicky lekár, horolezec a organizátor turistiky Dr. Edmund Viliam Téry so Samuelom Horvayom – smokovský hájnik, Pavol Schwarts z Viedne a horský voca Ján Still z Novej Lesnej.
  • Prvý zimný výstup uskutočnili dňa 2. apríla 1904 Karol Jordán, Jozef Szelke, J. Lackner s vodcami Jánom Breuerom a Pavlom Spitzkopfom starším.

Pyšný štít sa hrdo vyníma nad Malou Studenou dolinou a Medenou kotlinkou. Výstup je pomerne náročný a vhodný len pre zdatných vysokohorských turistov so sprievodom horského vodcu.

Z Pyšného štítu sú nádherné výhľady. Susediaci Lomnický štít je ako na dlani. Ďalšie krásne pohľady sú na východnú aj západnú časť Tatier a celú Malú Studenú dolinu s jej nádhernými Spišskými plesami.

Výstup na Pyšný štít sa začína na Téryho chate v Malej Studenej doline. Jedna z ciest vedie cez Malý Pyšný štít na vrchol. Výstup je pomerne náročný, preto je vhodný len pre skúsených vysokohorských turistov s doprovodom horského vodcu. Hrebeňom Pyšných štítov môžete ďalej pokračovať až na Lomnický štít. Dĺžka túry je približne 8 - 10 h. Počet osôb/horský vodca je max. 2 osoby.

Náročnosť: technicky náročný terén, exponované pasáže, dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou
Prevýšenie: 600m (z Téryho chaty)
Trvanie: celodenná

Výstup na Pyšný štít je povolený len so sprievodom horského vodcu.

Zaujímavosti:
  • Prvý výstup 8. augusta 1877 uskutočnil Edmund Viliam Téry a novolesniansky horský vodca Martin Spitzkopf.
  • Prvý zimnný výstup: Eduard Hrubý, Oskar Jordán, Roman Komarnicki a Eugen Serényi – 27. marca 1910.

Ganek je známy svojou úchvatnou severnou stenou zakončenou ešte známejšou Galériou Ganku. Výstupová cesta začína na Popradskom plese cez Zlomiskovú dolinu do Rumanovej dolinky, odtiaľ do Gankovej štrbiny a JV hrebeňom na vrchol. Vrchol Ganku sa nachádza nad dvoma dolinami – Rumanovou a Kačacou.

Dĺžka túry je približne 7 - 8 h. Počet osôb/horský vodca je max. 3 osoby.

Náročnosť: technicky náročný terén, exponované pasáže, dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou
Prevýšenie: 1100m (z Chaty pri Popradskom plese)
Trvanie: celodenná

Výstup na Ganek je povolený len so sprievodom horského vodcu.

Zaujímavosti:

  • Prvý výstup uskutočnil Wladyslaw Kleczyński s vodcom Klimkom Bachledom a nosičom Józefom Gąsienicom dňa 11. augusta 1895.
  • Zimný výstup: Mieczyslaw Lerski, Jerzy Maślana – 20. marca 1910.

Vysoká patrí k najkrajším a najfotografovanejším štítom Vysokých Tatier. Jej symetrický dvojvrchol je z každej strany impozantný a pohľady z nej patria medzi najkrajšie v Tatrách. Výstup s horským vodcom je medzi skúsenými turistami veľmi cenený – vedie technicky náročným terénom s exponovanými pasážami.

Výstup na Vysokú je náročná, celodenná túra. Dobrá kondícia a taktiež skúsenosti s technickým terénom sú potrebné. Výstup sa začína na Popradskom plese. Výstupová cesta vedie cez Zlomiskovú dolinu do dolinky pod Dračím sedlom a pravým žľabom až na Lavicu. Odtiaľ centrálnym žľabom na JZ vrchol. Zostup s horským vodcom je cez Kohútik do sedla Váha s oddychom na Chate Pod Rysmi. Dĺžka túry je približne 7 - 8 h. Počet osôb/horský vodca je max. 3 osoby.

Náročnosť: technicky náročný terén, exponované pasáže, dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou
Prevýšenie: 1100m (z Chaty pri Popradskom plese)
Trvanie: celodenná

Výstup na Vysokú je povolený len so sprievodom horského vodcu.

Zaujímavosti:

  • Prvý výstup uskutočnil budapeštiansky geograf a cestovateľ Móric Déchy s vodcami Jánom Rumanom Driečnym ml. zo Štôly a Martinom Spitzkopfom z Novej Lesnej dňa 3. septembra 1874.
  • Zimný výstup: Harry Berceli, Karol Jordán s horskými vodcami Jánom Franzom st. a Pavlom Spitzkopfom – 11. apríla 1903.

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all