Grossglockner (nem. Großglockner) je s výškou 3 798 m n. m. najvyšší vrchol v Rakúsku. Vrchol sa nachádza v skupine Glockner, ktorá patrí do Vysokých Taur, na hraniciach Korutánska a Tirolska. Pod vrcholom sa nachádza najväčší ľadovec v Rakúsku Pasterze. Charakteristický pyramídový vrchol sa skladá z dvoch štítov, Großglockner a Kleinglockner (3 770 m n. m.), ktoré sú rozdelené sedlom Glocknerscharte.

Ak už ste zdolali ste Gerlach, potom Grossglockner (3798m) môže byť Vaša ďalšia výzva s možným výhľadomna Mount Blanc (4810 m), prípadne Elbrus (5642 m). Využite túto jedinečnú možnosť a služby skúseného slovenského horolezca a horského vodcu Ervína Veliča.

grossglockner

Ervín VeličErvín Velič (1956), HORSKÝ VODCA UIAGM. Člen národnej asociácie HV v SR. Venuje sa horolezectvu viac ako 40 rokov. Absolvoval viac ako 1000 výstupov vo Vysokých Tatrách v lete i v zime. Pôsobil v mnohých pohoriach sveta.

V rokoch 1996 až 2000 absolvoval kurz horských vodcov s medzinárodnou licenciou UIAGM /medzinárodná asociácia horských vodcov/, ktorá ho oprávňuje vykonávať toto povolanie vo všetkých horstvách sveta.

Člen tímu horských vodcov v Chamonix. Člen tímu horských vodcov na Novom Zélande.

Náročnosť: technicky náročný terén s exponovanými pasážami, dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

Dôležité informácie pre výstup na Grossglockner (3798 m)

Termíny: podľa dohody s horským vodcom.Prvý deň: nad ránom o 4 štartujeme z Bratislavy do Rakúskeho Kals 774 km trvanie 8 hodín a ďalej na miesto, kde začína peší pochod (Lucknerhaus 1918 m). Tu necháme autá na parkovisku pri penzióne, odtiaľ pešo asi 3 hodiny na chatu Studlhute 2801m, kde prespíme. Cena za večeru, ubytovanie a raňjky cca 50 EUR.

Druhý deň: o 5.30 hod. sú raňajky. O 6 hodine vyrážame, všetky veci si berieme so sebou. Míňame chatu Erzherzog-Johann 3 454 m a pokračujeme na samotný vrchol Grossglockneru 3 798 m.

Vodca s medzinárodnou kvalifikáciou UIAGM môže vziať na lano 4 klientov. Za 5 hodín sme na vrchole, tam si oddýchneme pofotíme, posedíme, zajeme, pokocháme sa a vraciame sa k autám. Zostup trvá 4 hodiny. Prax je taká, že ľudia sú po zostupe unavení a chcú aj oslavovať úspešný výstup v tom prípade spíme dole pri parkovisku v penzióne Lucknerhaus, cca 40 EUR s raňajkami.

Tretí deň: ráno po raňajkách štartujeme domov.

Poistenie: Alpenverein je najlepšie na trhu v Európe, je to slušná celoročná poistka na všetky outdoorové aktivity, je v nej letecká záchrana, ošetrenie i poistenie na cestu.

Doprava: vlastnými autami s tým, že klienti odvezú aj vodcu. V prípade, že klienti nemajú auto môžem zaistiť auto je za 0,23 EUR/1km. Klienti hradia vodcovi cestu autom z B. Bystrice do miesta stretnutia a späť, v prípade, ak vodcu nevezú so sebou. Klienti hradia vodcovi stravu a ubytovanie na chate.

Materiál: mačky s plastom na podrážke, cepín, prilba, sedací úvez, batoh minimálne 30-35 L s popruhmi na cepín, prilba a mačky. Pokiaľ nemáte uvedenú vlastnú vystroj, zapožičiam vám výstroj ja a je v cene výstupu.

Videozáznam: zhotovím na želanie klientov, požadujem hereckú súčinnosť J. Cena 15 EUR 1/ks pre každého klienta s textom, sprievodným slovom a hudbou.

Oblečenie: ako do zimných Tatier, 1 vrstva termopradlo, ponožky, plus 1 suché tričko na výmenu.
2 vrstva vrchný odev-nohavice-bunda /softšel/
3 vrstva ochranný odev proti vetru, snehu a dažďa /goratex/

Obuv: vyskúšaná, cela, pokiaľ možno tepla, ošetrená, ktorá nepremokne od snehu, plus rezervne ponožky,

A ostatné ochranné pomôcky: návleky, rukavice 2 pary, okuliare lyžiarske, i ľadovcové, ochranný krém /DAYLONG/ s faktorom 25, čiapka, čelenka, kukla, foťák alebo nabitý mobil, vhodné je zobrať si skialpové paličky.

Potrebné: čelová lampa, pomôže v noci na chate, keď je vypnute svetlo a poslúži i pri neskorom príchode na chatu a aj pri rannom štarte, nožík, zapaľovač.

Jedlo: na chate Schtudlhute sú tak veľké porcie, že je to problém zjesť. Prineste si len jedlo na pochod, vhodne je nejaké pečivo, syr, salámu, zeleninu ovocie, tyčinky, čokoláda.

Pitie: aspoň 2 litre tekutín, výhoda je mat zateplený camelbak, pripadne termosku. Camelbak odporúčam, nakoľko nemusíte zastavovať a otvárať batoh.

Nutné: si vziať malú lekárničku a hlavne lieky ak nejaké užívate a nezabudnúť na náplaste, pružný obväz, nezabudnúť si sadu ak nosíte kontaktné šošovky.

Odmena vodcovi: 550 EUR do skupiny 4 klientov plus ubytovanie a strava.

Ak ste ešte nikdy nestali na mačkách a nedržali v ruke cepín, nevadí terén je na začiatku pozvoľný ideálny na učenie sa, kde si pri výstupe a na mačky a cepín privyknete.

{rsform 20}

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all