Vyhľadaj túruBaníkovské sedlo (z Jalovca cez dolinu Parichvost)

vystup_do_banikovskeho_sedla Baníkovské sedlo (z Jalovca cez dolinu Parichvost) | Západné Tatry | Turistika
Autor: Dezidor - vlastné dielo, licencia CC BY 3.0
Oblasť: Západné Tatry

Východisko: Jalovec

Náročnosť: náročná

Trvanie: celodenná

Prevýšenie: 1355m

Výstup dolinou Parichvost je jedným z najnamáhavejších výstupov v Západných Tatrách. Je veľmi náročný na orientáciu a sledovanie chodníka.


Trasa:
Jalovec (685m)- zltarázc. na Tokarinách [0:45] - rázc. pod Lyscom (1006m) [1:20] - modrarázc. v doline Parichvost [0:30] -  Baníkovské sedlo (2040m) [2:00], späť rovnakou cestou [4:05]. Celkový čas [8:40].

Popis:

Túru začneme na autobusovej zastávke, pri drevenej zvonici. Za posledným domom na ľavej strane odbočíme na poľnú cestu, ktorá vedie okolo Jalovského potoka. Cez potok prejdeme doľava po drevenej lávke. Prejdeme do lesa, až sa dostaneme na okraj lesa. Po ceste pokračujeme ďalej, striedavo cez les alebo okrajom lesa a lúkami. Prejdeme chatovou osadou až dorazíme na malú lesnú lúčku Tokariny na rázcestie. Pokračujeme znovu po žltej značke (spolu s červenou). O chvíľu prejdeme popri drevenom prístrešku a pokračujeme k Jalovskému potoku, kde odbočíme doľava a ďalej popri potoku Jalovskou dolinou. Popri potoku traverzujeme ľavým svahom vysoko ponad potok, vzápätí opäť klesáme ku korytu potoka. Pod strmými svahmi Lysca sa dolina rozdvojuje na Bobroveckú dolinu a Parichvost. Z rázcestia pod Lyscom odbočíme doprava  (po modrej značke, spolu so zelenou) do doliny Parichvost. Pokračujeme striedavo popri potoku a upraveným chodníkom po pravej strane potoka. Dreveným mostíkom prejdeme ponad potok na ľavú stranu. Asi po pol hodine uvidíme na ľavej strane potok stekajúci z Hlbokej doliny. Zanedlho sa chodník rozdelí, zelená značka vedie Hlbokou dolinou na Salatín, my pokračujeme rovno po modrej značke hore dolinou Parichvost. Prechádzame drevenými mostíkmi ponad bočné prítoky Jalovského potoka. V mieste kde sa začína kosodrevina, schádza chodník k hlavnému potoku, kolmo prechádza na druhú stranu, vedie traverzom a serpentínami vysoko ponad potok cez kosodrevinu a skalnatý terén. Posledný traverz pretína dva skalnaté žľaby a končí sa na strmom svahu. Odtiaľto kolmo hore po strmom trávnatom svahu do Baníkovského sedla.
Výstup dolinou Parichvost je jedným z najnamáhavejších výstupov v Západných Tatrách. Je veľmi náročný na orientáciu a sledovanie chodníka. V poslednej štvrtine cesty sa odkrýva pekný výhľad na hrebeň Babky - Sivý vrch.
Náročnosť: náročná, prevýšenie: 1355m, celodenná

Na túre uvidíte:

  • Parichvost
  • Baníkovské sedlo

Zaujímavosti:

  • Dolina Parichvost je najlavínoznejšou dolinou na Slovensku. Lavína v nej pochovala v roku 1995 aj posledného česko-slovenského ministra životného prostredia Josefa Vavrouška a jeho dcéru Petru.Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all