Osady

Mesto Vysoké Tatry - Tatranské osady

Mesto Vysoké Tatry je mesto na severe Slovenska, rozlohou druhé najväčšie v republike. Jeho rozloha je 380 km2. Nachádza sa celé na území TANAP-u, vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Osady mesta Vysoké Tatry sú spojené Cestou Slobody vedúcou od Podbanského do Tatranskej Kotliny.

Mesto Vysoké Tatry tvorí 15 mestských častí, pôvodne samostatných osád:

Podbanské, (takmer celá osada je súčasťou dediny Pribylina), Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Nová Polianka (po 2. sv. vojne ako vojenská osada), Tatranská Polianka, Tatranské Zruby (vznikli ako zrubový výcvikový tábor čs. armády pod názvom Vojenské Zruby), Nový Smokovec, Starý Smokovec, Dolný Smokovec, Horný Smokovec, Tatranská Lesná, Tatranská Lomnica, Tatranské Matliare, Kežmarské Žľaby, Tatranská Kotlina.

Podbanské (950m)

Image Najzápadnejšia tatranská turistická osada na rozhraní Vysokých a Západných Tatier. Miestna časť obce Pribylina. Začiatky Podbanského súvisia od 15.storočia s krivánskym baníctvom. V 17. storočí sa okolie Podbanského využívalo ako pasienky. V pastierskych kolibách nachádzali nocľah aj prví turisti. V roku 1871 poskytovala obmedzené možnosti nocľahu aj štátna horáreň.

Čítať ďalej...

Tri Studničky (1140m)

Tri Studničky je turistické rázcestie pri Ceste Slobody medzi Podbanským a Štrbským Plesom. Staršie slovenské pramene ho označujú aj názvom Tri Studne. Nachádzala sa tu stará lesovňa TANAPu. Je východiskom túr do Kôprovej doliny a na Kriváň. So Štrbským Plesom je spojené Tatranskou magistrálou a zeleno značkovaným chodníkom vedúcim popri Ceste Slobody.

Čítať ďalej...

Štrbské Pleso (1355m)

ImageNajvyššie položená turisticko-liečebná osada Vysokých Tatier na brehu rovnomenného plesa. Osada vznikla v roku 1873 pri Štrbskom plese, rozlohou druhým najväčším plesom na slovenskej strane Tatier. (Plocha plesa 19,8 ha, hĺbka 20m). Od vzniku je turistickým strediskom, neskôr pribúdali liečebné domy a zariadenia pre rekreačný a vrcholový šport. Výhodná poloha ponúka turistom množstvo kratších a celodenných túr. Napríklad na vrcholy Kriváň, Predné Solisko, Rysy, alebo do dolín Furkotská, Mlynická, Mengusovská, alebo po Tatranskej magistrále popod tatranskými vrcholmi.

Čítať ďalej...

Vyšné Hágy (1125m)

Vysne Hagy Vznik osady je z roku 1890 a je spojený s budovaním prvých tatranských letovísk. Leží pod južným svahom výrazného vrcholu Končistá (2537,5m), ktorý dominuje jednej z piatich rázsoch vybiehajúcich na juh z hlavného hrebeňa. V osade je sanatórium na liečbu tuberkulóznych ochorení, respiračných a iných chorôb. Z osady stúpa chodník cez pásmo lesa a kosodreviny na Tatranskú magistrálu k Batizovskému plesu (1884m). Výhľady do divokej Batizovskej doliny umožňujú obdivovať rázsochu Končistej, Batizovský štít (2448m) a rázsochu Gerlachu, ktoré ju lemujú. Uprostred doliny dominuje štíhla skalnatá veža Kostolík (2262m).

Čítať ďalej...

Nová Polianka (1060m)

Nova Polianka Liečebná osada pri ceste slobody na úpätí Gerlachovského štítu medzi Vyšnými Hágami a Tatranskou Poliankou . Nová Polianka je najmladšia tatranská osada, začala vyrastať rok po 2. svetovej vojne podľa projektov architekta Milana Harminca z Bratislavy. Od roku 1956 slúži ako vojenská liečebňa tuberkulózy a respiračných chorôb. Nie je východiskom pre turistické túry, nemá ubytovacie ani stravovacie zariadenia. Má prísne liečebné zameranie.

Čítať ďalej...

Tatranské Zruby (995m)

Image Západne od Starého Smokovca pri ceste slobody leží rekreačná osada Tatranské Zruby. Pôvodný názov bol Vojenské Zruby ktoré vyrástli v roku 1923 ako výcvikový tábor československej armády. Od roku 1923 sa tu sústreďovali armádny športovci - lyžiari a horolezci - a organizoval sa tu terénny výcvik špeciálnych horských jednotiek. Účastníci kurzov v spolupráci s Klubom československých turistov sa aktívne zúčastňovali na stavbách tatranských chodníkov a chát. Po vojne sa Tatranské Zruby premenili na vojenskú zotavovňu. V súčasnosti sú vyhľadávaným turistickým strediskom.

Čítať ďalej...

Smokovce

Image Smokovce pozostávajú zo štyroch pôvodne samostatných osád Starý Smokovec, Nový Smokovec, Horný Smokovec a Dolný Smokovec ktoré sa od roku 1999 stali súčasťou mesta Vysoké Tatry. Starý Smokovec je najstaršia turisticko-rekreačná tatranská osada, Nový Smokovec je strediskom kúpeľnej liečby, Dolný Smokovec je najväčším tatranským strediskom detskej liečby horných dýchacích ciest, v Hornom Smokovci sa nachádza rad penziónov a ozdravovní.

Čítať ďalej...

Tatranská Lesná (915m)

Image Rekreačná osada medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Osada vznikla v roku 1927 z niekoľkých rodinných penziónov (Bohemia, Karpatia, Slovan), ktoré boli v roku 1930 oficiálne vyhlásené za samostatnú osadu Tatranská Lesná. Neskôr pribudli malé zotavovne a škola v prírode "Detský Raj". Počas zimy je v prevádzke menšie lyžiarske stredisko. Tatranská Lesná je východiskom na túry do východnej a centrálnej časti Vysokých Tatier.

Čítať ďalej...

Tatranská Lomnica (850m)

Image Významné turisticko-rekreačné centrum, vybudované v príťažlivom prostredí prírodného parku pod masívom Lomnického štítu (2634m). Nachádza sa pri ceste Slobody medzi Tatranskou Lesnou a Tatranskými Matliarmi. Tatranská Lomnica je východisko do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. V súčasnosti je najkomplexnejšie vybudovanou tatranskou osadou.

Čítať ďalej...

Tatranské Matliare (885m)

Image Tatranské Matliare sú rekreačno-liečebná osada pri ceste Slobody, východisko na turistiku do východnej časti Vysokých Tatier. Nachádzajú sa tu Vojenské klimatické kúpele sú zariadením Ministerstva obrany SR. Neďaleko terajších Tatranských Matliar stála už v 14. storočí sezónna pastierska usadlosť veľkolomnického veľkostatku.

Čítať ďalej...

Kežmarské žľaby (920m)

Image Neveľká osada na ceste Slobody medzi Tatranskými Matliarmi a Tatranskou Kotlinou v lesnom prostredí dolnej časti doliny Bielej vody. V roku 1885 tu vyrástla kežmarská mestská horáreň a o tri roky neskôr tu postavili jednoduchý zrubový hotel.  Osadu pôvodne začali budovať ako turistickú základňu ale väčší význam nedosiahla a hotel začali používať lesný robotníci. V roku 1933 časť osady vyhorela. Po 2. svetovej vojne tu bola vybudovaná škola v prírode a nová lesovňa TANAPu. Kežmarské Žľaby sú východiskom na túry do Doliny Zeleného plesa.

Čítať ďalej...

Poistenie do hôr

Poistenie do hôr

Neriskujte, poistite sa !
Poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby:

 • celoročné poistenie: 15,30 €
 • poistenie na 1 deň: 0,66 €

Poistite sa online

Na hory len dobré batohy

 • Ortler 20

  Ideálny letný batoh na rýchle výpady do prírody, alebo do mesta.
  Pozrieť v eshope
 • 1
 • 2
 • 3

Najnovšie ubytko

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Tip na ubytovanie

Tip na výlet

 • Všetko
 • Hrady
 • Jaskyne
 • Turistika
Načítať viac Stlač SHIFT pre všetko načítať všetko

Prihlásenie