Sú to tri jazerá v Mengusovskej doline, v Kotline Žabích plies. Malé Žabie pleso (1918m) - plocha hladiny je 1,19 ha, dĺžka 160 m, šírka 105 m a hĺbka 12,8 m. Leží najnižšie a vyteká z neho Žabí potok, ktorý ústi do Hincovho potoka. Veľké Žabie pleso (1919m) - plocha hladiny je 2,65 ha, dĺžka 287 m, šírka 170 m a hĺbka 7 m. V strede je skupina veľkých balvanov vytŕčajúcich nad hladinu, ktorá pri pohľade z prahu Dolinky pod sedlom Váha pripomína žabu s vystretou pravou nohou. Voda z Veľkého Žabieho plesa preteká do Malého krátkym asi 70 m dlhým potokom. Vyšné Žabie pleso (2040m) - plocha hladiny je 0,17 ha, dĺžka 75 m, šírka 40m. Leží v kotlinke pod stenami Volej veže.

Prístup

Od Popradského plesa na smer Mengusovská dolina a na Rysy.
Turistický chodník je spočiatku spoločný so smerom na Hincove pleso, ale za mostíkom za Žabím potokom je odbočka smerom na Kotliny Žabích plies. Chodník nás privedie do blízkosti hlavného hrebeňa Tatier s dvoma výraznými štítmi. Z hlavného hrebeňa sa do doliny zvažujú južné steny Volej veže, svahy Žabej veže a impozantný skalný útvar Žabí kôň, ktorý patrí medzi najťažšie dostupné horole-zecky.
V dolinách a na svahoch, po ktorých vedú chodníky k našim turistickým cieľom, môžeme stretnúť svišťa tatranského. Žije vo vysokých tatranských polohách od 1600-2300m. Často je ho počuť.

Turistické cesty :
-Od Žabích plies chodník strmo stúpa ku Chate pod Rysmi vo výške 2250m. Chata sa nachádza v Dolinke pod Váhou a je najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách.
- Sedlo Váha je vo výške 2337m. OdtiaĽ je nádherný výhľad na západnú časť Tatier. Obdivovať môžeme štít Satan v hrebeni Bášt nad Mengusovskou dolinou, Kriváň. Vo Váhe sa nám otvorí výhľad do severných dolín.
- Na Rysy(2499m) sú najvyšším štítom Poľska. Cez vrchol Rysov vedie sezónny hraničný priechod. Otvorený je od 1.júla do 30.septembra v čase od 07:00 do 19:00 hodiny. Naskytne sa nám úžasný pohľad na poľskú stranu Tatier aj na naváčšie pleso Tatier –Morskie oko. Vyskytuje sa tam aj najdlhšia horolezecká trasa-mohutný pilier, ktorý meria 1100m.
- S horským vodcom výstup na Vysokú cez Váhy, výstupom aj na Ťažký štít.

Žabie plesáTip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all