Jalovská dolina je 9 km dlhá dolina na južnej strane Západných Tatier. Preteká ňou Jalovský potok. V hornej časti je bohato rozvetvená, najväčšie dve vetvy sú Bobrovecká dolina a dolina Parichvost. Zo západu je ohraničená skupinou Sivého vrchu, zo severu Salatínom a Baníkovom a z východu sú to Kozie chrbty.

7km dlhá dolina nachádzajúca sa na južnej strane Západných Tatier. Zo západu je ohraničená rázsochou Baranca (2184m), zo severu hlavným hrebeňom od Volovca (2068m) po Hrubý vrch (2137m), z východu ju ohraničuje hrebeň Otrhance a vrchol Jakubiná (2194m). V závere doliny pod Ostrým Roháčom (2084m) a Volovcom sú dve Jamnícke plesá. Stredom doliny preteká Jamnícky potok.

Bystrá dolina leží na južnej strane Západných Tatier, je to 5km dlhá, úzka dolina. Záver doliny je kotlovitý. Preteká ňou potok Bystrá. Do tejto doliny vedie turistický chodník z Podbanského až na vrchol Bystrá (2 248m) - najvyšší vrch Západných Tatier. Odtiaľ je možnosť pokračovať cez Bystré sedlo do Gáborovej doliny - vetvy Račkovej doliny. V kotly pod Bystrou sa nachádzajú štyri plesá ľadovcového pôvodu - Bystré plesá.
Významná turistická dolina 9km dlhá ležiaca na južnej strane Západných Tatier. Ústie doliny je spoločné s Jamníckou dolinou. Obe doliny sú oddelené hrebeňom Otrhance s vrchmi Nižná Magura (1921m), Vyšná Magura (2093m) a Jakubiná (2194m). V hornej časti Račkovej doliny sa dolina rozvetvuje. V prvej vetve ktorá je ukončená kotlom pod vrchom Končistá (2071m) sa nachádzajú Račkove plesá. Druhá vetva je Gáborova dolina nad ktorou sa vypína Sivá veža (1945m).

Nachádza sa na južnej strane Západných Tatier, je 7km dlhá. Dolina leží medzi rázsochami Baranec (2184m) a Ráztoka (1948m). Zo severu je ohraničená hlavným hrebeňom Západných Tatier. Záver doliny tvoria mohutné ľadovcové kotly Veľké Závraty a Malé Závraty, ktoré sú oddelené Prostredným grúňom. Pri pohľade do záveru doliny sa nám ponúka nádherný výhľad na Baníkov (2178m) a Tri Kopy nad Veľkým Závratom a Plačlivé (2126m) týčiace sa nad Malým Závratom.

Najkrajšia dolina Západných Tatier a druhá najdlhšia dolina. V štvrtohorách počas zaľadnenia bol v Roháčskej doline jeden z najväčších ľadovcov v Tatrách, bol 12km dlhý a 200m hrubý. Od Zverovky po Ťatliakovo jazierko je vzdialenosť 5km. Pokračovaním Roháčskej doliny je Smutná dolina. Roháčska dolina má na južnej strane niekoľko odnoží z nich najznámejšie sú Salatínska dolina, Zadná Spálená dolina, Spálená dolina. Spálená dolina s vyššie položenou Smutnou dolinou tvoria Národnú prírodnú rezerváciu Roháčske plesá.

Tichá dolina 16km dlhá je najdlhšia dolina oddeľujúca Západné Tatry od Vysokých Tatier. V hornej časti sa Tichá dolina rozvetvuje na niekoľko menších dolín: Tomanovská, Zadná Tichá a Kamenná Tichá dolina. Na západe hraničí s hrebeňom Západných Tatier, na severe s hrebeňom Červených vrchov a na severovýchode je to hlavný hrebeň Vysokých Tatier a východne ju ohraničuje dlhý hrebeň Veľkej kopy.

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all