Jalovská dolina je 9 km dlhá dolina na južnej strane Západných Tatier. Preteká ňou Jalovský potok. V hornej časti je bohato rozvetvená, najväčšie dve vetvy sú Bobrovecká dolina a dolina Parichvost. Zo západu je ohraničená skupinou Sivého vrchu, zo severu Salatínom a Baníkovom a z východu sú to Kozie chrbty.

Turistický chodník

Východiskový bod do doliny je obec Jalovec (700m). Turistický chodník sa v hornej časti rozdeľuje smerom na Bobrovskú dolinu a Parichvost. Chodník Bobrovskou  dolinou vedie popod Sivý vrch (1805m) na sedlo Pálenica popri Bielemu a Čiernemu Bobrovskému pliesku. Cez sedlo vedie výstup na Sivý vrch alebo na vrch Brestová. Smerom na Parichvost sa dostanete na Baníkovské sedlo odkiaľ môžete urobiť výstup na vrcholy Baníkov a Pachoľa alebo zostúpiť do Spálenej doliny. Hlbokou dolinou - severná odnož Parichvostu - vedie trasa až na vrch Salatín (2050m)

Bobrovská dolina

Západná odnož Jalovskej doliny dlhá 5km. Vedie popod hrebeň Sivého vrchu. Spodná časť doliny je zalesnená. V závere doliny sú dve malé plieska Biele (1503m) a Čierne Bobrovské pliesko. Čierne Bobrovské pliesko je priehlbina občas naplnená vodou - nepočíta sa medzi plesá.

Parichvost

Východná odnož Bobrovskej doliny, v spodnej časti zalesnená, horná časť je skalnatá. Hlboká dolina je severnou vetvou Parichvostu, vedie ňou turistický chodník až na Salatín. Samotný Parichvost vybieha žľabom Závraty na Baníkovské sedlo.Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all