Jalovská dolina je 9 km dlhá dolina na južnej strane Západných Tatier. Preteká ňou Jalovský potok. V hornej časti je bohato rozvetvená, najväčšie dve vetvy sú Bobrovecká dolina a dolina Parichvost. Zo západu je ohraničená skupinou Sivého vrchu, zo severu Salatínom a Baníkovom a z východu sú to Kozie chrbty.

Turistický chodník

Východiskový bod do doliny je obec Jalovec (700m). Turistický chodník sa v hornej časti rozdeľuje smerom na Bobrovskú dolinu a Parichvost. Chodník Bobrovskou  dolinou vedie popod Sivý vrch (1805m) na sedlo Pálenica popri Bielemu a Čiernemu Bobrovskému pliesku. Cez sedlo vedie výstup na Sivý vrch alebo na vrch Brestová. Smerom na Parichvost sa dostanete na Baníkovské sedlo odkiaľ môžete urobiť výstup na vrcholy Baníkov a Pachoľa alebo zostúpiť do Spálenej doliny. Hlbokou dolinou - severná odnož Parichvostu - vedie trasa až na vrch Salatín (2050m)

Bobrovská dolina

Západná odnož Jalovskej doliny dlhá 5km. Vedie popod hrebeň Sivého vrchu. Spodná časť doliny je zalesnená. V závere doliny sú dve malé plieska Biele (1503m) a Čierne Bobrovské pliesko. Čierne Bobrovské pliesko je priehlbina občas naplnená vodou - nepočíta sa medzi plesá.

Parichvost

Východná odnož Bobrovskej doliny, v spodnej časti zalesnená, horná časť je skalnatá. Hlboká dolina je severnou vetvou Parichvostu, vedie ňou turistický chodník až na Salatín. Samotný Parichvost vybieha žľabom Závraty na Baníkovské sedlo.Tip na ubytovanie

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all