Vo Vysokých Tatrách sa v piatok 7.10 uskutočnil už 23. ročník akcie Čisté vody. Akcia čisté vody sú organizované Štátnymi lesmi TANAPu v spolupráci s potápačmi, s cieľom zlepšiť čistotu tatranských plies. Koná sa v rámci Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Potápači čistili Štrbské pleso, do ktorého sa posledné tri roky nedalo ponoriť, nakoľko zelené sfarbenie vody neposkytovalo dostatočnú viditeľnosť.

 

Teraz do jeho čistej vody s teplotou cca 8o C vošlo 28 účastníkov a vyzbierali 191 kíl odpadkov. Vody Popradského plesa navštívili 5 potápači a našli 2 kg odpadkov – čo odráža úsilie organizátorov akcie, že odpadkov by malo byť stále menej. Do Velického plesa sa zanorilo 6 potápačov s „úlovkom“ 1,5 kg. Odpadky sú také, ako každý rok – po stavebnom a turistickom ruchu – dosky, fľašky, obaly, plechovky z nápojov, špagáty, plastové poháriky ešte zo 70. rokov, nejaký železný klin.

Čistenie Štrbského plesaČeskí a slovenskí potápači, sú medzi nimi aj ženy, robia všetko pre svoju bezpečnosť: každý prv než sa zanorí, musí sa zapísať, rovnako aj keď sa vynorí. Chodí sa po dvojiciach, mali by mať so sebou aj kompasy. Jazero má takmer 20 ha, na šírku asi 500 m, takže treba byť opatrný. Na brehu Štrbského plesa bolo ráno -5o C, predpoludním -2oC. Diváci na brehu ich čoskoro stratili z dohľadu, nielen, že boli vo vode, ale bola hmla a nebolo vidieť ani na druhý breh. Potápači sa začali vynárať z vody po asi 40 minútach, zväčša s úsmevom z pekného zážitku spod hladiny tatranských plies. Celé podujatie sa konalo za pomoci Poseidona (Miroslava Kasprzyka – míma z Liptovského Mikuláša), Barokokomory Nemocnice Košice Šaca a.s. a Potápačskej školy Technical diving zo Spišskej Novej Vsi.

Zdroj: Štátne lesy TANAPu

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all