Vyhľadaj túru



Čingov - Tomášovský výhľad - Letanovský mlyn

tomasovsky_vyhlad Čingov - Tomášovský výhľad - Letanovský mlyn | Slovenský raj | Turistika
Autor: Jerzy Opioła - vlastné dielo, licencia CC BY-SA 4.0
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Čingov

Náročnosť: stredná

Trvanie: krátka (menej ako 4h)

Prevýšenie: 136m


Tomašovský výhľad je skalný výstupok terasovitého tvaru v Slovenskom raji. Výstup z Čingova trvá prilbližne hodinu, nie je obzvlášť náročný. Tomašovský výhľad ponúka krásny výhľad do doliny Bieleho potoka a na časť Prielomu Hornádu. Pri dobrej viditeľnosti uvidíte aj Vysoké Tatry. 

Trasa

Čingov (495m) - modra- Tomášovský výhľad [1:00] - modraTrstený potok - modračervenáLetanovský mlyn [0:45] - modrárázc. Pod Tomašovským výhľadom [0:40] - rázcestie Biely potok [0:05] - Lesnica [0:25] -  Čingov (495m) [0:10]. Celkový čas do 4 hodín.

Výškový profil

Výškový profil

Popis

Od orientačného stĺpu na Čingove vyjdeme vpravo hore na skalný výbežok, odkiaľ vľavo hrebeňom vystúpime na malú lúku. Z nej po ľavej strane pokračujeme úbočím Ludmanky, okolo skalných útvarov Ihla a Kazateľnica. Miernym stúpaním smerujeme na skalnú terasu Tomášovského výhľadu. Prejdeme okrajom galérie západným smerom až na rázcestie vpravo na okraji lesa. Ľavým krajom lúky sa potom dostaneme až k vysokému lesu. Odtiaľ sa presúvame, traverzujúc pod vrcholom Majerskej, až na vyhliadku. Z nej nás chodník plný serpentín dovedie dolu, do údolia Trsteného potoka pri Letanovskom mlyne. Žltá značka sa pri orientačnom stĺpe mení na modrú a vedie nás k premosteniu Hornádu.



Za mostom pokračujeme širokou lesnou cestou až k stúpačkám. Po ich absolvovaní prechádzame lesným chodníkom s výhľadmi na rieku. Nasledujú ďalšie stúpačky pri jaskyni a opäť chodník, tentoraz vedúci riedkym lesom. Posledné stúpačky na tomto úseku sú exponovane umiestnené nad tíšinou. Po ich zdolaní sa lesom dostaneme až k Hornádu. Mostíkom nad úžinou prechádzame na druhý breh. Kopaný chodník, ktorý nasleduje, nás po smere prúdu rieky dovedie až na rázcestie pod Tomášovským výhľadom. Tu sa končí chodník Horskej služby Prielom Hornádu. Prejdeme mostíkom na druhý breh rieky a pokračujeme po zelenej značke traverzujúc ponad skalný ostroh až k premosteniu pri ústí Bieleho potoka.

Odtiaľ sledujeme opäť modrú značku a na ľavom brehu znovu prechádzame popri skalných útvaroch Ihla a Kazateľnica. Odtiaľ nás široká cesta ponad Hornád dovedie až k mostíku nad sútokom riek Lesnica a Hornád. Prejdeme na druhý breh k poslednej lávke cez rieku. Za ňou vchádzame do chatovej oblasti. Východným smerom sa pomedzi chaty dostávame k východiskovému bodu na Čingove.

Náročnosť: stredne náročná, prevýšenie: 136m, krátka

Na túre uvidíte

  • Ludmanka (666m)- široký chrbát na severnom okraji územia Slovenského raja
  • Ihla a Kazateľnica - skalné útvary na južnom svahu Ludmanky nad údolím rieky Hornád, ktoré sú používané ako cvičné horolezecké skaly
  • Tomášovský výhľad- skalná galéria v južnom svahu Ludmanky s výhľadom na Prielom Hornádu, dolinu Bieleho potoka i na Vysoké Tatry
  • Michalova diera- jaskyňa nachádzajúca sa pod skalnou terasou Tomášovského výhľadu v bezprostrednej blízkosti tur. chodníka

Fotogaléria

Čingov
Ihla a Kazateľnica
Tomašovský výhľad
Letanovský mlyn
Tomášovský výhľad z ústia Bieleho potoka

Štatistiky

Názov Údaj
Dĺžka trasy 10.04 km
Stúpanie v úsekoch 3.18 km (32 %)
Klesanie v úsekoch 6.86 km (68 %)
Maximálna výška 643 m n.m.
Minimálna výška 507 m n.m. -Čingov
Celkom nastúpaných výškových metrov 232 m (sklon 7.3 %)
Celkom zjazdených výškových metrov 232 m (sklon 3.2 %)

Mapa

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all