Terasovitá vysokohorská dolina dlhá asi 4km. Od Veľkej Studenej doliny z juhozápadu ju delí hrebeň Prostredného hrotu, na severe a severozápade hlavný hrebeň Vysokých Tatier a na východe je to rázsocha Lomnického štítu. Dolinou preteká Malý Studený potok. Malá Studená dolina je považovaná za jednu z najkrajších dolín na južnej strane Tatier.

Pri vstupe do doliny je Zamkovského chata (1475 m) neďaleko ktorého sa nachádza 20m vysoký Obrovský vodopád. Turistický chodník vedie popri Malému Studenému potoku až k Téryho chate (2045m) ktorá sa nachádza v blízkosti piatich Spišských plies. Z Téryho chaty pokračuje ešte spoločný chodník ktorý sa zanedlho rozdeľuje. Jedna trasa vedie popri Modrom plese do sedla Sedielko (2378m) cez ktorý pokračuje zostup do Javorovej doliny. Druhá trasa vedie cez Priečne sedlo (2352m) na Zbojnícku chatu (1960m) odkiaľ môžete pokračovať na Veľkú Studenú dolinu.

Obrovský vodopád (1330m)

Vodopád sa nachádza v ústí Malej Studenej doliny neďaleko Zamkovského chaty. Vytvára ho Malý Studený potok v skalnej rokline, vysoký je 20m.

Plesá

V hornej časti Malej Studenej doliny v okolí Téryho chaty sa nachádza Päť Spišských plies, najvyššie je Vyšné Spišské pleso (2022m). V dolinke pod Sedielkom nájdete najvyššie položené tatranské pleso Modré pleso (2157m). Pod Baraními rohmi sa nachádza Baranie pliesko (2207m) ktoré je síce najvyššie ale často vysychá a preto nie je uvádzané ako najvyššie pleso.

PrístupUbytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all