Tichá dolina 16km dlhá je najdlhšia dolina oddeľujúca Západné Tatry od Vysokých Tatier. V hornej časti sa Tichá dolina rozvetvuje na niekoľko menších dolín: Tomanovská, Zadná Tichá a Kamenná Tichá dolina. Na západe hraničí s hrebeňom Západných Tatier, na severe s hrebeňom Červených vrchov a na severovýchode je to hlavný hrebeň Vysokých Tatier a východne ju ohraničuje dlhý hrebeň Veľkej kopy.

Tomanovská dolina

najväčšia bočná dolina Tichej doliny, ľavé úbočie je vápencové, pravé je z kryštalinickej horniny. V ústí doliny je Tomanovský vodopád ktorý je 6m vysoký. V hornej časti pod Tomanovským sedlom sú 3 malé plieska.

Červené vrchy

trávnato-skalnatý horský hrebeň, nachádza sa na konci Tichej doliny. Rozprestierajú sa od Tomanovského sedla (1680m) po Ľaliové sedlo (1947m). Najvyšší vrchol je Kresanica (2122m). Červené vrchy sú známe formami vysokohorského krasu - Ľadová priepasť (hĺbka 60m), Kresanica (hĺbka 71m), Zadný úplaz (hĺbka 164m), najvyššie položená jaskyňa na Slovensku je Vyšná Kresanica (2081m). Názov dostali podľa červenkastej farby trávnatého porastu.

Závory

trávnaté turisticky významné sedlo v závere Tichej doliny - Zadná Tichá dolina, v blízkosti Hladkého štítu (2062m) a Tichého vrchu (1979m) ktorým sa prechádza do Kôprovej doliny.Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all