Klub slovenských turistov a OZ Karpaty pozývajú na 30. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2016, na ktorom bude desať prednášateľov na širokom plátne prezentovať vydarené podujatia z nenarušených alebo málo narušených oblastí, ktorým sa spravidla vyhýbajú masmédiá a cestovný ruch.

Ako vzniká strom, pobytové znaky živočíchov a zvukové prejavy zveri sú témy prezentácií, ktoré odznejú na tohtoročných Lesníckych dňoch pod Tatrami. Uskutočnia sa v utorok 26. apríla na Hlavnom námestí v Kežmarku od pol deviatej rána do neskorého popoludnia. V ponúkanom programe sa dozviete viac o tom, ako sa orientovať počas túry v Tatrách a i to, že ohnisko nie je smetisko.

Skialpinistická sezóna v Tatranskom národnom parku skončila. Do vysokohorského prostredia majú od soboty, 16. apríla zákaz vstupu už aj skialpinisti a horolezci organizovaní v horolezeckých zväzoch. Vysokohorské územie vzácneho prírodného prostredia Tatier bude uzatvorené až do 15. júna, dokedy platí sezónna uzávera turistických chodníkov. Dôvodom časového obmedzenia pohybu turistov na lyžiach vo vyšších polohách národného parku je ochrana prírody.

Zdolali ste Gerlach a hľadáte ďalšiu výzvu? Vyskúšajte Grossglockner (3798m) – najvyšší štít v Rakúskych Alpách. Výstup na Grossglockner je ďalším štítom v poradí za, ktorým by mali nasledovať ďalšie nádherné štíty, ktorých je v Rakúsku mnoho s cieľom neskôr vystúpiť na najvyšší štíť Európy Mount Blanc 4810 m, prípadne Elbrus 5642 m.

Letná turistická sezóna vo Vysokých  Tatrách začína, hotelieri očakávajú úspešné leto a vysokú návštevnosť. Sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku sa končí v nedeľu 14. júna. Tatranci pri tejto príležitosti pripravili atraktívny program otvorenia novej letnej turistickej sezóny od piatku 12. júna do nedele 14. júna 2015. Na väčšinu akcií je voľný vstup. Séria podujatí začne odomknutím hladiny Štrbského plesa v piatok 12. júna o 11.00 hod. v prístave lodiek, za účasti Poseidona.

Rainerova útulňa na Starolesnianskej poľane zostáva aj naďalej v rukách jeho doterajšieho nájomcu Petra Petrasa mladšieho. V zmysle noviel zákonov o správe majetku štátu a ochrane prírody a krajiny bola nájomná zmluva uzavretá na dobu desiatich rokov s ročným nájmom vo výške 1 500 euro. Popri všeobecných podmienkach nájmu, ako je napríklad prevádzka infocentra ŠL TANAPu, bude musieť staronový nájomca splniť aj ďalšie podmienky týkajúce sa prevádzky útulne stanovené rezortom životného prostredia.

Kto chce mať istotu, že si v zime dobre zalyžuje, mal by sa orientovať na svahy vo vysokohorských polohách. Zasnežované top lyžiarske zjazdovky vo Vysokých a Nízkych Tatrách, či Demänovskej doline a iných lokalitách sú zárukou kvalitnej vianočnej a novoročnej lyžovačky, aj keď je väčšina Slovenska bez snehu. Vo všetkých najatraktívnejších zimných strediskách má svoje zmodernizované hotely sieť SOREA a všade tam je už v súčasnosti aj pár centimetrov snehu.

AKTUALIZÁCIA: Pre zlé snehové podmienky sa rozhodlo o presunutí  otvorenia sezóny aj pretekov. Hneď ako budeme mať infomaciu o náhradnom termine budem Vás informovať.

Nenechajte si ujsť jedinečné otvorenie zimnej sezóny v SKI Bachledova!

Toho roku máme pre vás prichystané až dve nové zjazdovky smerom do Malej Frankovej, ktoré majú spolu viac ako 2,4 km.
Sprístupnením nových zjazdoviek sa staneme jedinečným slovenským lyžiarskym strediskom, do ktorého budete mať prístup z troch dedín a troch dolín.
V stredisku na vás tiež čaká nová reštaurácia s výbornou talianskou kuchyňou a aprés ski bar plný zábavy.

Horský internetový klub (HIK) v spolupráci s obcou Štrba a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry organizuje v poradí už 8. ročník medzinárodného festivalu umeleckej tvorby o horách – HORALFEST 2014, ktorý sa uskutoční v dňoch 21. a 22. novembra 2014 v priestoroch hotela Toliar na Štrbskom Plese.

Od soboty 1. novembra platí v TANAPe sezónna uzávera turistických chodníkov

Milovníci vysokohorských túr sa v tomto roku môžu na túry končiace na vrcholoch tatranských štítov vybrať v piatok 31. októbra naposledy.

Tatranský fotomaratón 2014

Jesenný Tatranský fotomaratón úspešne za nami

9.10.2014 Dolný Smokovec: V predposledný septembrový víkend sa na Štrbskom Plese konal v poradí už 4. ročník jedinečného podujatia - Tatranský fotomaratón 2014, ktorého organizátorom bolo občianske združenie Horský internetový klub a záštitu nad podujatím prevzal starosta obce Štrba, Ing. Michal Sýkora. Podujatia sa zúčastnili nadšenci fotografovania, prírody a hôr nielen z rôznych kútov Slovenska (Poprad, Košice, Prešov, Šaľa, Bratislava, Galanta, Martin...), ale aj zo susednej Českej republiky a jedna súťažiaca prišla dokonca až z Veľkej Británie.

Doprajte deťom pohodlie v rodinnom Hoteli Solisko na Štrbskom Plese

Tlačová správa
Štrbské pleso 26.septembra 2014

Využite slnečné dni babieho leta a doprajte celej rodine pobyt vo vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier. Rodinný Hotel Solisko, priamo na brehu Štrbského plesa, ponúka ubytovanie a služby prispôsobené práve pobytom pre rodiny s deťmi. Babie leto je ideálne na prechádzky okolo Štrbského plesa, ale aj na túry primerané veku detí. V prípade nepriaznivého počasia je k dispozícii wellness zóna hotela. Informuje o tom manažérka Hotela Solisko Katarína Kaňová.

Lanovka zo Skalnatého plesa na Lomnický Štít nebude premávať od 22. septembra do 3. októbra premávať. Dôvodom je výmena ťažného lana po trinástich rokoch.

Tatranský fotomaratón 2014

Horský internetový klub, o.z. (www.hory.sk) usporadúva dňa 20. a 21. septembra 2014 v poradí už štvrtý ročník Tatranského fotomaratónu (TF 2014). Okrem minuloročnej novinky, a to rozdelenia súťažnej časti do dvoch kategórií, ktoré sú A. kategória MESTO (obsahuje 8 hodín fotografovania na celom území Vysokých Tatier, od Podbanského po Tatranskú Kotlinu) a B. kategória HORY (obsahuje 30 hodín fotografovania vo vysokohorskom prostredí s možnosťou prenocovania na vysokohorskej chate) pribudne aj mimosúťažná možnosť natočiť 1 minútové video, ktoré bude spolu s ostatnými nielen odmenené malou pozornosťou, ale aj odprezentované na tohtoročnom festivale amatérskej tvorby o horách - Horalfeste. Týmto spôsobom chce organizátor podujatia experimentálne poukázať na vnímanie Vysokých Tatier očami turistov.

Sivý vrch

Vstup do lesa pod Sivým vrchom zakázali. Pozemkový a lesný odbor Okresného úradu v Námestove v zmysle zákona o lesoch zakazuje od 7. júla 2014 do 30. septembra 2014 využívanie lesov verejnosťou. Dôvodom je spracovanie vetrovej kalamity.

Zákaz sa týka žlto značeného turistického chodníka v úseku Zuberec – sedlo Pálenica, od Ivanova cez hrebeň Ostrého Grúňa a červeno značeného turistického chodníka v úseku Biela skala – Sivý vrch, od prístrešku po Bielu skalu.

Štátne lesy TANAPu uzavretie chodníkov v teréne riadne vyznačili. Zároveň žiadajú návštevníkov tejto časti Tatranského národného parku, aby z dôvodu vlastnej bezpečnosti zákaz v plnom rozsahu rešpektovali.

Zdroj: lesytanap.sk

 

Práce na likvidácii následkov víchrice

Práce na spriechodňovaní značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku zdarne napredujú. Štátne lesy TANAPu včera spriechodnili zeleno značený turistický chodník v úseku Štrbské Pleso - Popradské pleso vedúci cez Trigan. Už len drobné úpravy povrchu chodníka dokončia na žlto značenom turistickom chodníku v úseku Starý Smokovec – Velická poľana a chodník bude v celom úseku bez problémov priechodný. Priechodný je už aj modro značený turistický chodník v úseku Biely Váh - Jamské pleso - Kriváň.

Náučný chodník PRAMENISKO bude pre návštevníkov TANAPu uzavretý aj tento rok z dôvodu rekonštrukcie. V prvej fáze sa budú odstraňovať prehnité brvná, ktoré vo vlhkom prostredí prehnili. Doba rekonštrukcie bude závisieť aj od dostupnosti finančných prostriedkov.

Exopedície 2013OZ Karpaty a Klub slovenských turistov pozývajú na 27. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2013, na ktorom bude dvanásť prednášateľov na širokom plátne prezentovať vydarené nekomerčné podujatia z nenarušených alebo málo narušených oblastí, ktorým sa spravidla vyhýbajú masmédiá a cestovný ruch.

Memoriál Vlada Tatarku12. rocník najvýznamnejších pretekov horských záchranárov a horských vodcov „Memoriál Vlada Tatarku“. Preteky sú určené pre členov horských záchranárov a horských vodcov. Usporiadateľmi sú Horská Záchranná Služba, oblasť Vysoké Tatry a Himalaya club Vysoké Tatry.

Návštevný poriadok TANAPu počas sezónnej uzávery dovoľuje vstupovať na značkované turistické chodníky vo vysokohorskom prostredí  len skialpinistom a horolezcom organizovaných v horolezeckých zväzoch. Tí totiž podľa Mariána Šturcela, námestníka riaditeľa Štátnych lesov TANAPu môžu „vstupovať do vysokohorského prostredia aj v čase sezónnych uzáverov turistických a náučných chodníkov, ale len za účelom nástupu na skialpinistickú túru“.

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
load more hold SHIFT key to load all load all