Vyhľadaj túruDedinky - Stratenský kaňon - Havrania skala

havrania_skala Dedinky - Stratenský kaňon - Havrania skala | Slovenský raj | Turistika
Autor: Honza Groh (Jagro) - vlastné dielo, CC BY 3.0
Oblasť: Slovenský raj

Východisko: Dedinky

Náročnosť: náročná

Trvanie: poldenná

Prevýšenie: 359m


Trasa

Dedinky (795m) - červená- Stratenská Píla (795m) [0:45] – Stratená (800m) [0:35] – Stratenský kaňon (820m) [0:30] - modra- Havrania skala (1154m) [1:00] – Občasný prameň (990m) [0:25] – Veľ. a mal. Zajfy, rázc. (825m) [0:40] - zelena- Malé Zajfy (920m) [0:35] - modra- Geravy (1032m) [0:40]- zelena- Dedinky [0:35]. Celkový čas: [5:45].

Výškový profil:

Výškový profil

Popis:

Od orientačného stĺpu v Dedinkách sa vydávame po červenej značke stúpaním na hrebeň. Odtiaľ strmo klesáme dolu až k juhozápadnému výbežku planiny Geravy- Gačovskej skale. Dostávame sa na chodník vedúci po brehu vodnej nádrže Palcmanská Maša. Na konci chodníka prichádzame ku skupine súkromných chát – Stratenská Píla(795m). Pokračujeme ďalej po ceste až k rázcestiu pri podjazde a odtiaľ prechádzame priamo cez obec Stratená (800m). Za ňou kráčame popri toku Hnilca až k rázcestiu Stratenského kaňonu(820m), kde sa pripája žltá značka, s ktorou budeme pokračovať ďalej. Pred nami je strmšie stúpanie vľavo až na širšiu cestu a ňou na lúčku, kde sa nachádza križovatka lesných ciest. Odtiaľ pokračujeme vľavo na veľkú poľanu Strosik. Cez ňu sa dostávame až k orientačnému stĺpu pri Havranej skale(1154m). Na vrchol Havranej skaly vedie tvarová značka z chodníka pod orientačným stĺpom.

Ďalej pokračujeme dolinou a skalnou roklinou strmým klesaním pod zrázy Havranej skaly. Odtiaľ nás serpentíny vedú až k Občasnému prameňu(990m). Teraz kráčame po širokej lesnej ceste, ktorá nás veľkým oblúkom dovedie do dolinky s potôčikom vytvoreným z Občasného prameňa. Po tej iste ceste sa dostávame až do doliny Veľký Zajf a odtiaľ širokou lesnou cestou prichádzame až k rázcestiu pri moste. Tu sa značka mení na zelenú. Pokračujeme širokou cestou, ktorá vedie dolinou Malého Zajfu vľavo až k ďalšiemu rázcestiu. Odbočujeme vľavo, ďalej ideme stále po ceste až na križovatku, kde sa cesta Malým Zajfom spája so starou Glackou cestou. Opäť sledujeme žltú značku.Z križovatky vystúpime širšou lesnou cestou na poľanu. Cez ňu a pás lesa prechádzame na ďalšiu veľkú poľanu s lyžiarskymi vlekmi. Jej juhozápadným okrajom sa dostávame až k bývalej stanici lanovky na Geravách (1032m). Teraz sledujeme zelenú značku. Postupne zostupujeme dolu, miestami križujúc trasu sedačkovej lanovky. Dostávame sa do sedla s krížom. Odtiaľ pokračujeme ďalej stále popri dráhe lanovky. O pár metrov ďalej sa dostávame na okraj chatovej osady. Prechádzame cez parkovisko až k orientačnému stĺpu Dedinky. 

Náročnosť: náročná, prevýšenie 359m, poldenná

Na túre uvidíte:

  • Gačovská skala – južné ohraničenie planiny Geravy strmými skalnými zrázmi , spadajúcimi do kotlinovitého rozšírenia údolia Hnilca pri vodnej nádrži Palcmanská Maša. Významný výhľadový bod.
  • Palcmanská Maša – vodná nádrž vytvorená na hornom toku rieky Hnilec
  • Stratenský kaňon – kratší, ale veľmi romantický kaňonovitý úsek horného toku Hnilca
  • Havrania skala – výrazný vrchol v centrálnej časti Slovenského raja s veľmi strmými skalnatými zrázmi. Veľmi významný výhľadový bod
  • Občasný prameň – prírodná rarita Slovenského raja. Voda z prameňa vyviera na povrch len v istých časových intervaloch, ktoré závisia od podzemných vôd a zrážok

Fotogaléria

Dedinky
Jaskyňa Havrania skala
Havrania skala
Malé Zajfy
Stratenský kaňon

Štatistiky

Názov Údaj
Dĺžka trasy 16.03 km
Stúpanie v úsekoch 8.75 km (55 %)
Klesanie v úsekoch 7.28 km (45 %)
Maximálna výška 1154 m n.m. ("Havrania skala")
Minimálna výška 795 m n.m. ("Dedinky")
Prevýšenie 359 m
Celkom nastúpaných výškových metrov 624 m (sklon 7.1 %)
Celkom zjazdených výškových metrov 624 m (sklon 8.6 %)
Maximálny sklon do kopca 20.7 % (v úseku 764 m, Malé Zajfy -> (580))
Maximálny sklon z kopca 72.4 % (v úseku 217 m, Havrania skala -> Občasný prameň)

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all