Vyhľadaj hrad, zámok, zrúcaninu
Hrady a zámky
Hrad Hrušov
- Podrobnosti
- Návštevy: 19318
Hrad Hrušov je zrúcanina gotického hradu v pohorí Tríbeč, neďaleko Topoľčianok. Leží v nadmorskej výške 488m neďaleko vrchu Skalka, na osamotenom skalnom výbežku, čo vytvára neopakovateľnú scenériu. Hrušov bol strážny hrad postavený v 13. storočí. Chránil obchodnú cestu medzi Požitavím a Ponitrím prechádzajúcu cez Tríbeč.
Hrad Hrušov, 951 94 Hostie, GPS: 48.478640, 18.425976
Z histórie
Presný dátum stavby Hrušovského hradu nie je známy. Historici predpokladajú, že hrad bol postavený v polovici 13. storočia rodom Čákovcov. Prvá písomná zmienka pochádza až z roku 1316, kde je zmienka o hrušovskom kastelánovi Ladislavovi z rodu Péčovcov. Po smrti Matúša Čáka (r. 1321) hrad vystriedal viacerých vlastníkov, až sa dostal do vlastníctva kráľovskej rodiny.
V roku 1403 počas počas protikráľovského sprisahania hrad obsadili Kanižovci. Hrad sa naspäť snažil dobyť Peter Forgáč z Gýmeša, v tom čase nitriansky župan. Oproti hradu postavil pevnosť, z ktorej podnikal útoky. Hrad sa mu nakoniec podarilo dobyť a obsadiť.
V roku 1446 obsadili hrad bratríci, ktorí vydali hrad ich spojencovi Kolomanovi z Topolčianok. Z hradu podnikali lúpežné výpravy po okolí. V roku 1453 sa Koloman pridal na stranu kráľa a hrad poskytol sedmohradskému kniežaťu Ujlakymu ako základňu pre jeho vojakov.
V rokoch 1504 - 1550 hrad patril rodine Salcerovcov zo Záblatia, ktorí začali používať priezvisko Hrušovský. Počas ich panstva bol hrad rozšírený a lepšie opevnený. V roku 1543 bol hrad prepadnutý lúpežnými rytiermi Jána a Rafaela z Podmaníc, ktorý tu umiestnil svoju posádku. Ján Hrušovský sa pridal na stranu lúpežných rytierov. Lúpežných rytierov z hradu dostalo až vojsko kráľa Ferdinanda I. V roku 1708 hrad počas protihabsburského povstania dobilo cisárske vojsko a následne zničilo aby už neposkytovalo útočisko povstalcom a lúpežným rytierom. Odvtedy chátra.
Na podnet vtedajšieho prezidenta T.G. Masaryka v rokoch 1928 - 1930 prebehla rozsiahlejšia konzervácia rozpadávajúceho sa hradu. Od roku 2004 sa o záchranu hradu snaží občianske združenie Leustach.
Ako hrad vyzeral
Pôdorys hradu má oválny tvar. Areál hradu tvoril vnútorný hrad a prvé a druhé predhradie. Okolo vnútorného hradu - hradného jadra sa nachádza masívna hradba. Prvé predhradie s vonkajšími hradbami prilieha k vnútornému hradu z juhu. V rohu prvého predhradia bola postavená delová bašta.
Prístup
Najkratšia cesta na Hrušov (do 30 min, 1,2km) je ak zaparkujete popri ceste z Topolčianok do Skýcova (pozri mapu). Na Hrušov sa dá dostať aj zo Skýcova (cca 4km), z Jedľových Kotolian (cca 9km) a z Hostia (cca 4km).