Rozľahlá asi 11km dlhá dolina ktorá rozdeľuje Vysoké a Západné Tatry. Od Tichej doliny ju delí hrebeň Veľká kopa, zo severu je ohraničená hlavným hrebeňom Tatier a z východu je to mohutná rázsocha Kriváňa. Názov doliny pochádza z ľudového pomenovania podľa hojného výskytu Kôprovníčka bezobalového. Východiskom do doliny sú Tri Studničky a Podbanské - najzápadnejšia Tatranská osada s baníckou históriou.

Kmeťov vodopád

najväčší vodopád na Slovensku, vytvára ho potok Nefcerka pretekajúci Nefcerskou dolinou, jeho kaskády merajú 80m. Je pomenovaný po známom slovenskom národovcovi a botanikovi Andrejovi Kmeťovi (1841-1908).

Temnosmrečinská dolina

jedna z hlavných odnoží Kôprovej doliny, je nepriechodná [turistická trasa]. Je to terasovitá dolina s dvoma plesami Vyšným a Nižným Temnosmrečinským plesom z ktorých vyteká Temnosmrečinský potok ktorý na dolnej terase vytvára Vajanského vodopád.

Hlinská dolina

jedna z hlavných odnoží Kôprovej doliny, dlhá 3km. Zo severu je ohraničená hrebeňom Prostredného chrbta a z juhu hrebeňom vrchu Hrubé (2428m). V dolnej časti je dolina lesnatá, v hornej skalnatá. Hlinskou dolinou vedie turistický chodník cez Vyšné Kôprovské sedlo (2180m) s možnosť zachádzky na Kôprovský štít (2363m) [turistická trasa], cez ktoré vedie prechod k Hincovým plesám do Mengusovskej doliny až k Popradskému plesu.

Kobylia dolinka

s Kobylím plieskom je najsevernejšia odnož Kôprovej doliny ktorou sa dostanete cez sedlo Závory (1879m) do Tichej doliny. Zo sedla Závory vedie ľahký prístup do Hladkého sedla [turistická trasa].

PrístupHlinská dolina
Kmeťov vodopád
Kobylia dolinka
Kôprova dolina
Kôprovský potok

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all