Rozľahlá asi 11km dlhá dolina ktorá rozdeľuje Vysoké a Západné Tatry. Od Tichej doliny ju delí hrebeň Veľká kopa, zo severu je ohraničená hlavným hrebeňom Tatier a z východu je to mohutná rázsocha Kriváňa. Názov doliny pochádza z ľudového pomenovania podľa hojného výskytu Kôprovníčka bezobalového. Východiskom do doliny sú Tri Studničky a Podbanské - najzápadnejšia Tatranská osada s baníckou históriou.

Kmeťov vodopád

najväčší vodopád na Slovensku, vytvára ho potok Nefcerka pretekajúci Nefcerskou dolinou, jeho kaskády merajú 80m. Je pomenovaný po známom slovenskom národovcovi a botanikovi Andrejovi Kmeťovi (1841-1908).

Temnosmrečinská dolina

jedna z hlavných odnoží Kôprovej doliny, je nepriechodná [turistická trasa]. Je to terasovitá dolina s dvoma plesami Vyšným a Nižným Temnosmrečinským plesom z ktorých vyteká Temnosmrečinský potok ktorý na dolnej terase vytvára Vajanského vodopád.

Hlinská dolina

jedna z hlavných odnoží Kôprovej doliny, dlhá 3km. Zo severu je ohraničená hrebeňom Prostredného chrbta a z juhu hrebeňom vrchu Hrubé (2428m). V dolnej časti je dolina lesnatá, v hornej skalnatá. Hlinskou dolinou vedie turistický chodník cez Vyšné Kôprovské sedlo (2180m) s možnosť zachádzky na Kôprovský štít (2363m) [turistická trasa], cez ktoré vedie prechod k Hincovým plesám do Mengusovskej doliny až k Popradskému plesu.

Kobylia dolinka

s Kobylím plieskom je najsevernejšia odnož Kôprovej doliny ktorou sa dostanete cez sedlo Závory (1879m) do Tichej doliny. Zo sedla Závory vedie ľahký prístup do Hladkého sedla [turistická trasa].

PrístupHlinská dolina
Kmeťov vodopád
Kobylia dolinka
Kôprova dolina
Kôprovský potok

Ubytovanie v okolí

Booking.com
All
Vysoké Tatry
Západné Tatry
Belianske Tatry
Slovenský raj
Vysoké Tatry
Vrcholy a sedlá
Vrcholy a sedlá
Vysoké Tatry
Turistika
Turistika
Vysoké Tatry
Plesá
Plesá
Vysoké Tatry
Vysokohorské chaty
Vysokohorské chaty
Vysoké Tatry
Vodopády
Vodopády
Vysoké Tatry
Tatranské osady
Tatranské osady
Vysoké Tatry
Doliny
Doliny
Vysoké Tatry
Múzeá
Múzeá

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all