Mengusovská dolina je 8km dlhá rozvetvená dolina, jedna z najväčších a najkrajších dolín vo Vysokých Tatrách. Zo západu ju ohraničuje hrebeň Bášt s najvyšším vrcholom Satan (2421m), zo severu je to hlavný hrebeň Vysokých Tatier (od Čubriny po Popradský Ľadový štít), z východu rázsocha Končistej.

V hornej časti sa Mengusovská dolina rozvetvuje na Hincovu kotlinu a kotlinu Žabích plies. V strednej časti sa dolina rozvetvuje smerom na severovýchod na Zlomiskovú dolinu. V mieste kde sa rozvetvuje Zlomisková dolina sa nachádza Popradské pleso (1494m) na brehu ktorého stojí Chata pri Popradskom plese (Chata kapitána Morávku). Nad Popradským plesom sa týči vrch Ostrva (1926m) z ktorého je nádherný výhľad do Mengusovskej doliny a Zlomísk.

Turistická trasa

Východiskový bod do doliny je Štrbské pleso, k Popradskému plesu v Mengusovskej doline vedú dva turistické chodníky, jeden z nich vedie popod hrebeň Bášt, druhý stredom doliny pozdĺž potoku Krupá. Od Popradského plesa si môžete urobiť vyhliadkovú túru na vrch Ostrva alebo na Symbolický cintorín. Chodník ďalej pokračuje k Hincovým plesám, odkiaľ sa dostanete cez Vyšné Kôprovské sedlo do Hlinskej doliny. Druhá alternatíva je na chodník k Žabím plesám a k najvyššie položenej Chate pod Rysmi (2250m). Od chaty vedie pre fyzicky zdatných turistov výstupová cesta na Rysy (2499m) [turistická trasa].

Hincova kotlina

V hornej časti doliny, v Hincovej kotline sa nachádza najväčšie a najhlbšie pleso na južnej strane Tatier - Veľké Hincovo pleso (1944m) z ktorého vyteká Hincov potok ktorý po spojení s Krupou z Popradského plesa vytvára rieku Poprad.

Kotlina Žabích plies

V kotline Žabích plies - odnože Mengusovskej doliny sa nachádzajú 3 malebné Žabie plesá. Najväčšie Veľké Žabie pleso (1919m), leží vedľa turistického chodníka na Rysy (2499m) [turistická trasa]. Neďaleko je Malé Žabie pleso (1918m). Nad nimi sa nachádza Vyšné Žabie pleso (2053m). Z Veľkého Žabieho plesa vyčnieva skala ktorá pri pohľade z Rysov pripomína žabu sediacu v plese.

Zlomisková dolinaPravá odnož Mengusovskej doliny dlhá 2,5km. Rozvetvuje sa od Popradského plesa. Z pravej strany ju ohraničuje hrebeň Končistej a z ľavej jej dve odnože Rumanova a Dračia dolinka v ktorých sa nachádzajú Dračie pleso a maličké Rumanové plesá. V hornej časti Zlomiskovej doliny je Ľadová kotlina, v ktorej leží Ľadové pleso z ktorého vyteká potôčik ktorý preteká dolinou do Popradského plesa.

Symbolický cintorín (1525m)

Pamätné miesto neďaleko Popradského plesa, pod západnými stenami Ostrvy. Symbolický cintorín bol vybudovaný na pamiatku obetí Vysokých Tatier. S myšlienkou založiť symbolický cintorín prišiel v roku 1936 akademický maliar Otakar Štáfl (1884-1945). Verejnosti bol sprístupnený v roku 1940 s mottom "Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu".

Rysy (2499m)

Keď stúpame od Žabích plies na Rysy, vo výške 2250m v Dolinke pod Váhou je najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách Chata pod Rysmi. Rysy sú hraničný vrchol medzi Poľskom a Slovenskom nachádzajúci sa v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier [turistická trasa].

Prístup

Tip na víkend

  • All
  • #Adrenalín
  • #Pobyty

Tip na výlet

  • All
  • Hrady
  • Jaskyne
  • Turistika
  • Výstupy
load more hold SHIFT key to load all load all